آمریکا نمی تواند اروپا را به خواسته های خود وادار کند

1397/02/24 - 10:10:00 ق.ظ
آمریکا نمی تواند اروپا را به خواسته های خود وادار کند

«علی خرم» نماینده پیشین ایران در مقرر اروپایی سازمان ملل روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درمورد خروج آمریکا از برجام افزود: در صورتی که یکی از اعضای توافق هسته ای، نقض عهد کند، این موضوع باید در کمیسیون مشترک نظارت بر برجام رسیدگی شود.
وی خاطرنشان کرد: خروج آمریکا از برجام آسیبی به ساختار حقوقی و سیاسی نمی زند و این توافق به حیات خود ادامه می دهد. اگر ترامپ بخواهد تحریم های گذشته را برگرداند، ایران هم می تواند به شکل جزئی یا کلی فعالیت هسته ای خود را پیگیری کند.
این استاد حقوق بین الملل یادآور شد: عده ای با مقایسه حجم داد و ستد اروپا با ایران و آمریکا، به اشتباه از همراهی کشورهای اروپایی با سیاست های دولت واشنگتن سخن می گویند، در حالی که منافع اتحادیه اروپا بر حفظ برجام است.
خرم تصریح کرد: تا زمانی که ایران به همکاری و تعهداتش عمل کند، اروپایی ها از توافق هسته ای حمایت می کنند.
وی خاطرنشان کرد: اروپایی ها در پی تصویب مقرراتی هستند تا قوانین فرا سرزمینی آمریکا نتواند به آنها تسری پیدا کند. در این مساله آمریکا نمی تواند فارغ از شورای امنیت، اروپایی ها را وادار به پذیرش خواسته های خود کند.
وی یادآور شد: اروپایی ها صندوقی را تاسیس کردند که در صورت تحریم شرکت های آنها از سوی آمریکا خسارت های شرکت های خود را از این صندوق پرداخت کنند.
این کارشناس مسایل بین الملل تاکید کرد: اروپا همچنین می تواند به سازمان تجارت جهانی شکایت کند تا آمریکا نتواند قوانین سرزمینی خود را تسری دهد.
خرم ادامه داد: آمریکا اگر بخواهد سیاست تک قطبی خود را اعمال کند با مقاومت چین، روسیه و اتحادیه اروپا مواجه می شود.
وی افزود: برای مقابله با اعمال فشار آمریکا و اروپا علیه ایران، نخست باید رضایت مردم را کسب کرد. امید دشمن به نارضایتی ایرانیان است.
وی همچنین ساماندهی سیستم اقتصادی کشور را ضروری دانست و اظهارداشت: اقتصادی که می خواهد مقابل تحریم ها بایستد باید برنامه داشته باشد.
دیپلمات سابق توصیه کرد که همه از رفتارهای احساسی و نمایشی خودداری کنند چراکه سخنان احساسی باعث می شود فضای بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران بسیج شود. باید نشان دهیم منطقی، اهل مذاکره و گفت و گو هستیم.
خرم یادآور شد: تندروی باعث می شود دشمن میان گروه های سیاسی اختلاف بوجود آورد. در حالی که ما به انسجام و یکدلی مقابل دشمن نیازمندیم.
وی خاطرنشان کرد: توافق هسته ای در شرایطی امضا شد که به قول دکتر ولایتی، «ما دو راه بیشتر نداشتیم یا جنگ یا مذاکره». برخی موضوع را به گونه ای جلوه می دهند که انگار عده ای رفتند «برجام را در آستین نظام کردند». در گذشته می گفتند قطعنامه 598 (میان ایران و عراق) را برخی بر امام راحل تحمیل کردند، امام (ره) فرمودند: شرایط را دیدم و جام زهر را نوشیدم.
به گزارش ایرنا، رییس جمهوری آمریکا سه شنبه هفته گذشته باوجود مخالفت های جهانی با هر گونه تصمیم یک جانبه از توافق هسته ای ایران و 1+5 خارج شد. به دنبال این اقدام یک جانبه و غیر قانونی مقامات و دیپلمات های شرکای برجام دور تازه ای از رایزنی ها برای حفظ این توافق را آغاز کرده اند.
رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با فرهنگیان از دولت خواستند از طرف های اروپایی تضمین های قطعی برای حفظ منافع ایران در توافق هسته ای بگیرند.
سیام**3202**1336

انتهای پیام /*