اتحادیه اروپا نسبت به خروج آمریکا از توافق پاریس ابراز تاسف کرد

1396/03/29 - 04:58:00 ب.ظ
اتحادیه اروپا نسبت به خروج آمریکا از توافق پاریس ابراز تاسف کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه از لوگزامبورگ، وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشستی در لوگزامبورگ با صدور بیانیه ای گفتند: شورای (کشورهای عضو اتحادیه اروپا) از تصمیم یکجانبه دولت آمریکا برای خروج از توافق پاریس عمیقا متاسف است.
در این بیانیه آمده است:‌ توافق پاریس ما را در برهه ای چالش برانگیز متحد کرد، از اینرو این شورا تاکید می کند که این توافق برای هدفی خاص مناسب است و نمی توان دوباره در مورد آن پای میز مذاکره نشست.
تصمیم ترامپ برای خارج کردن آمریکا از توافق آب و هوایی پاریس باعث خشم جامعه جهانی شد.
توافق آب و هوایی پاریس در سال 2015 با هدف جلوگیری از افزایش گرم شدن زمین و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای منعقد شد.
آمریکا در میان کشورهایی است که از بیشترین میزان انتشار گازهای گلخانه ای برخوردارند.
ترامپ، توافق پاریس را که به امضای حدود 200 کشور رسیده، ضربه ای بر آمریکا به واسطه تحمیل بار مالی و اقتصادی دانسته است.
وی به هنگام اعلام خروج آمریکا از توافق پاریس گفت: محتوای این توافق بیش از آنکه در مورد آب و هوا باشد، در خصوص کسب مزیت مالی کشورهای دیگر بر آمریکا است.
تصمیم ترامپ برای خروج از توافق پاریس، بخشی از رویکرد یکجانبه جدیدی در کاخ سفید تلقی می شود که با هدف تضعیف موافقت نامه های بین المللی و به ویژه نقش سازمان ملل در نظر گرفته شده است.
این در حالی است که وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه خود بر حمایت از سازمان ملل به عنوان هسته یک سیستم چند جانبه مبتنی بر قانون تاکید کردند و گفتند: اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن ضمن حفظ اتحاد، به اجرای کامل و سریع توافق پاریس، به طور قطع پایبند می مانند.
در بیانیه وزرای خارجه اتحادیه اروپا آمده است: جهان می تواند همچنان روی اتحادیه اروپا برای رهبری مبارزه جهانی علیه تغییرات آب و هوایی حساب کند.
اروپام**9109**1908
مترجم: نیره مجیدی راد** ناشر: افشار دارابی

انتهای پیام /*