امنیت پیشرفته ترین ناو هواپیمابر انگلیس با فرود یک پهپاد کوچک زیر سوال رفت

1396/05/22 - 01:48:00 ب.ظ
امنیت پیشرفته ترین  ناو هواپیمابر انگلیس با فرود یک پهپاد کوچک زیر سوال رفت

به گزارش تارنمای دیلی میل، فیلمبرداری این پهپاد کوچک از بزرگترین و پیشرفته ترین ناو هواپیمابر انگلیس که در بندر "انویرگوردون" (Invergordon) اسکاتلند پهلو گرفته بود، موجب نگرانی اعضای پارلمان اسکاتلند درباره مسائل امنیتی این ناو هواپیمابر شده و قرار است در پار لمان در این زمینه بحث و گفت و گو کنند.
هنگامی که ناو هواپیمابر کوئین الیزابت به ارزش 3.1 میلیارد پوند معادل سه میلیاردو 900میلیون دلار و وزنی معادل 65هزار تن در این بندر پهلو گرفته بود، یک پهپاد فیلم برداری به ارزش 300 پوند (حدود 390دلار) توانست بدون هیچگونه مشکلی از تمامی عرشه آن تصویر برداری و بر روی آن فرود آمده و بار دیگر بدون آنکه شناسایی شود، از روی آن بلند شود.
در این حادثه که در ماه جولای گذشته روی داد، خلبان این پهپاد علت فرود آوردن آن بر روی عرشه این ناوهواپیمابر پیشرفته انگلیسی را وزش شدید باد عنوان کرد و افزود به نظر دراین لحظه، سیستم های رادیویی این ناو به این دلیل که جنگنده ای بر روی عرشه کشتی قرار نداشت، خاموش بودند.
به گزارش ایرنا، دیلی میل نوشت: درحالی این پهپاد کوچک توانسته بدون شناسایی بر عرشه این ناوهواپیمابر فرود آید که قرار است درزمان عملیاتی شدن این ناو، 24فروند جنگنده فوق مدرن F-35B از عرشه آن نشست و برخاست کرده و کوچکترین اشیا را از فاصله 20 کیلومتری رصد کند.
"یامی استون" عضو پارلمان اسکاتلند با ابراز نگرانی درباره مسائل امنیتی بوجود آمده در پی این نشست و برخاست پهپاد کوچک بر عرشه این ناوهواپیمابر گفت که پرسش هایی دراین مورد در پارلمان اسکاتلند مطرح خواهد شد.
یک سخنگوی وزارت دفاع انگلیس دراین باره به دیلی میل گفت: وزارت دفاع انگلیس مسائل امنیتی ناو هواپیمابر کوئین الیزابت را بسیار جدی می گیرد و این حادثه به پلیس اسکاتلند گزارش شده و تحقیقات برای افزایش موارد امنیتی در پی این واقعه در جریان است.
شبکه خبری بی.بی.سی گفته بود: این امر می توانست از سوی هر فردی دیگری رخ دهد و یک بسته بمب " Semtex " (بمب پلاستیکی) را بر روی عرشه این ناو رها کند.
ناوهواپیمابر کوئین الیزابت با 280متر طول بزرگترین ناو جنگی ساخته شده در نیروی دریایی انگلیس به شمار می رود که توانایی حمل 40 فروند جنگنده را دارد.
ساخت این ناوهواپیمابر در سال 2008 میلادی آغاز، درسال 2014 به آب انداخته و در ماه مه 2017 به کارگرفته شد، قرار است در سال 2020میلاد و پس از گذراندن سه سال مسائل آزمایشی بطور رسمی به خدمت نیروی دریایی انگلیس درآید.
اروپام **1302**مترجم: بهروز وفاداری **انتشار: زهرا هژبری

انتهای پیام /*