هفت گونه از حیات وحش آذربایجان غربی در معرض انقراض است

1398/02/26 - 04:43:00 ق.ظ
هفت گونه از حیات وحش آذربایجان غربی در معرض انقراض است

امید یوسفی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خرس «کولی» دشتی به شدت در معرض خطر انقراض است و گوزن زرد ایرانی، پلنگ، همستر طلایی، بالابان، اردک سر سفید و افعی البرزی نیز در معرض خطر انقراض هستند.
وی بیان کرد: سمندر آذربایجانی، میش مرغ، لاک پشت مهمیزدار، عروس غاز، خفاش اعم از نعل اسبی، مدیترانه ای و مهلی، غاز پیشانی سفید کوچک، اردک مرمری، دلیجه کوچک، قوچ و میش ارمنی، کل و بز هم جزء جانداران آسیب پذیر هستند.
یوسفی اضافه کرد: تهیه و تدوین برنامه عمل ملی گونه های در معرض خطر انقراض که در آذربایجان غربی شامل پنج گونه (غاز پیشانی سفید کوچک، میش مرغ، خرس قهوه ای، پلنگ و گوزن زرد ایرانی ) است، در راستای حفاظت از این گونه ها انجام می شود.
وی افزود: با تشکیل کارگروه فنی ملی در سازمان مرکزی که نمایندگان استانی در آن عضو هستند، تدوین برنامه عمل ملی برای 10 گونه دیگر در دستور کار است که به احتمال زیاد در سال جاری همه آنها تدوین می شود.
یوسفی اضافه کرد: با پیگیری های انجام شده اختصاص اعتبار استانی و ملی برای اجرای برنامه های قبلی، توسط سازمان حفاظت محیط زیست در اولویت کاری قرار دارد.
به گزارش ایرنا و بر اساس مطالعات و بررسی های کارشناسی انجام شده در سال های اخیر بیش از 58 گونه پستاندار، 300 گونه پرنده و بیش از 25 گونه خزنده و دوزیست در آذربایجان غربی زیست می کند و این استان بزرگترین زیستگاه گوزن زرد ایرانی در دنیا محسوب می شود.
خالص ترین نژاد گونه قوچ و میش ارمنی در کشور متعلق به زیستگاه های این استان می باشد و آذربایجان غربی دومین زیستگاه بزرگ پرنده غاز پیشانی سفید کوچک در دنیا و بزرگترین زیستگاه پرندگانی همچون میش مرغ، زیستگاه جوجه آور اردک سرسفید، آنقوت، درنا و فلامینگو در کشور محسوب می شود.
18 گونه از پرندگان، 17 گونه از پستانداران و چهار گونه از خزندگان و دوزیستان که در رده های مختلف لیست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از گونه ها (IUCN) قرار گرفته اند در این استان زیست می کنند.
این استان بزرگترین زیستگاه گونه سمندرهای آذربایجانی و کردستانی (دوزیستان) نیز محسوب می شود که برای حفاظت از آنها نیز اقداماتی در دست اجراست.
7125/3072

انتهای پیام /*