بغداد حامی ایران در برابر تحریم ها است

1397/12/15 - 10:55:00 ق.ظ
بغداد حامی ایران در برابر تحریم ها است

به گزارش ایرنا از خانه ملت، محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق امروز چهارشنبه در دیدار با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی پیرامون مسائل منطقه و ضرورت مبارزه با تروریسم گفت وگو کرد.
محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق در این دیدار ضمن قدردانی از میزبانی رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امروز با هیاتی به دیدار شما آمدیم که از بیشتر گروه ها و طیف های مختلف سیاسی کشور عراق هستند که نشان می دهد تمام گروه های سیاسی این کشور علاقمند هستند با ایران در ارتباط باشند.
وی با اشاره به اینکه ایران و عراق مشترکات فراوانی از نظر جغرافیایی و دینی با یکدیگر دارند، افزود: ترکیب سیاسی امروز عراق تجربه ساده ای است. روسای قوا در این کشور با هم تفاهم بالایی دارند و گروه ها و جریانات سیاسی این کشور براساس برنامه انتخاباتی و نه وابستگی به طوایف و گروه های قومی و مذهبی شکل گرفته اند به همین دلیل در این اعتلاف شکل گرفته از تمام گروه های قومی و مذهبی این کشور حضور دارند.
الحلبوسی یادآور شد: دستاورد این ائتلاف شکل گرفته در نخستین گام مبارزه با گروه تروریستی داعش بود که عراق توانست در برابر این سازمان افراطی گرا به موفقیت برسد که تحقق این امر نیز با همکاری دوستانمان شکل گرفت که در رأس آن ها ایران قرار دارد که ملت عراق قدردان این موضع گیری شما هستند.
وی افزود: هم اکنون باید دو نهاد قانونگذار ایران و عراق ارتباطات پیوسته ای داشته باشند و در محافل گوناگون آسیایی و بین المللی با هم در ارتباط باشند تا در پی آن ثبات در منطقه برقرار شود که تحقق این امر نیز در گرو ایفای نقش تمام بازیگران منطقه به ویژه ایران است.
رئیس مجلس عراق با یادآوری اینکه هماهنگی بین ایران و عراق نقش موثری در ایجاد ثبات در منطقه دارد، تصریح کرد: دولت، مجلس و نهادهای گوناگون عراق موضع ثابتی در مقابل تحریم هایی که مردم ایران را هدف قرار داده دارند و با این تحریم ها که امروز به مردم آسیب زده است مخالف هستند.
وی افزود: تصمیم عراق این است که خاک این کشور عرصه ای علیه هیچ کشور همسایه به ویژه ایران نباشد، این مسئله هیچگونه تغییری پیدا نمی کند چون مطابق با حاکمیت عراق بوده و خط قرمز این کشور محسوب می شود.
الحلبوسی با یادآوری اینکه عراق با چالش های گوناگونی مواجه است، خاطرنشان کرد: این چالش ها که داعش و افراط گرایان تروریستی مرتبط است، پیرامون بازگرداندن ثبات، بازسازی کشور و بازگرداندن آوارگان عراقی به این کشور است که حل آن ها در اولویت ما قرار دارد ضمن اینکه تحقق این امور نیازمند همکاری جامع جهانی است.
رئیس مجلس عراق گفت: تروریست و اندیشه افراط گرایی پیش از این به دنبال ضعف از گروه های مذهبی و قومی در عراق بود که بتواند از این طریق فتنه انگیزی کند اما امروز به لطف خدا مردم عراق اعم از عرب ها، کردها، سنی و شیعه متحد هستند ضمن اینکه گروه تروریستی داعش هیچ ارتباطی با اسلام و هیچ کدام از مذاهب اسلامی ندارد.
وی یادآور شد: همان طور که ایران موضع مثبتی در قبال مبارزه با تروریسم داشت ما هم حامی ایران در برابر تحریم ها هستیم از سوی دیگر امروز زمان آن رسیده که به دنبال تامین منافع ملت هایمان باشیم و در این راستا لازم است در حوزه اقتصادی و سایر حوزه ها با یکدیگر همکاری داشته باشیم که تحقق این امر نیز در گرو ایجاد ثبات و برقراری امنیت در منطقه است.
الحلبوسی اظهار کرد: هم اکنون تلاش می کنیم از طرف هیچ کشور همسایه تعدی و تعرضی علیه عراق صورت نگیرد و به صراحت در مورد ایالت متحده آمریکا صحبت می کنم ضمن اینکه امروز در منطقه از معامله غرب صحبت می کنند و ما به عنوان مسلمانان شایسته است ابتدا توافقی بین خودمان ایجاد کنیم تا از این طریق راه را برای دیگران ببندیم.
رئیس مجلس عراق در ادامه از ایران برای حضور در کنفرانس کشورهای همسایه دعوت به عمل آورد.
سیام**1058**1535

انتهای پیام /*