رنگ‌های نانویی جایگزین مناسب رنگ‌های کوره‌ای

1398/02/30 - 06:58:00 ق.ظ
رنگ‌های نانویی جایگزین مناسب رنگ‌های کوره‌ای

به گزارش روزدوشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ،فام گستر ماهان یکی از تولیدکنندگان رنگ‌های نانویی است که محصولات متنوعی در بخش رنگ‌های تقویت شده با فناوری‌نانو به بازار عرضه کرده است. وی معتقد است با توسعه فناوری رنگ‌های نانویی و ایجاد خواص متنوع در سطح، صنایع استقبال بیشتری از رنگ‌های نانویی خواهند کرد.
صالح آقایی مدیرعامل این شرکت درباره روند رو به رشد بازار رنگ‌های نانویی گفت: تا پیش از ظهورفناوری ‌نانو، رنگ‌های کوره‌ای در بازار پیشتاز بودند اما طی چند سال گذشته با حضور رنگ‌های نانویی، جایگاه رنگ‌های کوره‌ای متزلزل شده است.
وی درباره ویژگی‌های مثبت رنگ‌های نانویی این شرکت افزود: رنگ نانویی تولید شده در این شرکت توانسته بسیاری از مشکلات وموانع موجود درخواص فیزیکی رنگ را برطرف سازد. مقاومت حرارتی بالا تا سقف 300 درجه سانتی‌گراد، چسبندگی و مقاومت در برابر بخش‌پذیری چندین برابر پوشش‌های مورداستفاده کنونی، مقاومت در برابر ضربه و انعطاف‌های تدریجی و ناگهانی، مقاومت در برابر خوردگی براساس استانداردهای مهندسی خوردگی تا سقف 1100 ساعت مقاومت در حالت اسپری، بهبود شرایط انبارداری و برطرف شدن پدیده‌هایی نظیر کلوخگی رنگ و سیالیتی بالای رنگ از جمله مزیت‌های رنگ‌هایی نانویی است که می‌تواند جایگاه این نوع رنگ‌ها را در بازار تثبیت کند.
وی معقتد است که استفاده از این رنگ‌ها می‌تواند میزان جذب گردوغبار روی سطح را به شدت کاهش دهد، همچنین رنگ‌پریدگی سطح در طول زمان در صورت استفاده از رنگ‌های نانویی به حداقل می‌رسد، بنابراین برای مصرف‌کننده رنگ‌های نانویی جذابیت بیشتری نسبت به رنگ‌های کوره‌ای رایج دارند.
وی درباره بازار هدف این رنگ‌ها گفت: مشتریان ما شرکت‌های بزرگ مصرف‌کننده رنگ نظیر قطعه‌سازان، تولیدکننده‌های لوله‌های انتقال آب و گاز و تولیدکنندگان ترانس‌های برق هستند. همچنین به دلیل مقاومت حرارتی بالای رنگ‌های نانویی، از این رنگ‌ها در درهای ضدسرقت و ظروف تفلون نیز استفاده شده است.

*** استفاده از فناوری داخلی برای تولید رنگ نانویی
آقایی افزود: هنوز قیمت رنگ‌های نانویی اندکی از رنگ‌های کوره‌ای رایج بالاتر است که با توسعه این فناوری وکاهش قیمت رنگ‌های نانویی در آینده نزدیک، بازار رنگ‌های نانویی افزایش قابل توجهی خواهد داشت. این شرکت پیش از این برای تولید رنگ‌های نانویی از مواد اولیه آلمانی و ایتالیایی استفاده می‌کرد که اخیرا با ایجاد توانمندی تولید این مواد در داخل کشور، موفق به خرید از شرکت‌های ایرانی شده‌ایم که این امر می‌تواند به کاهش قیمت و افزایش کیفیت رنگ‌های نانویی کمک شایانی کند.
مدیرعامل شرکت فام‌گستر ماهان فروش سال گذشته این شرکت را در بخش رنگ‌های نانویی 300 تن اعلام کرده و امیدوار است که افزایش دامنه استفاده از این رنگ‌ها در صنعت، در آینده افزایش یابد.
علمی ** 9340**1485

انتهای پیام /*