احزاب سیاسی پاکستان برای جذب آرای شیعیان تلاش می کنند

1397/04/20 - 06:34:00 ق.ظ
احزاب سیاسی پاکستان برای جذب آرای شیعیان تلاش می کنند

به گزارش روز سه شنبه ایرنا تنها 15 روز به برگزاری انتخابات سراسری و ایالتی پاکستان که قرار است، همزمان در 25 ژوئیه (سوم مردادماه) برگزار شود، مانده و شخصیت های مشهور سیاسی این کشور با ثبت نام در حوزه های انتخاباتی، خود را برای کسب رای شهروندان در این حوزه ها آماده می کنند.
انتخابات مجلس ملی در پاکستان به این دلیل اهمیت دارد که با رای نمایندگان منتتخب، رئیس جمهوری و نخست وزیر برای مدت پنج سال برگزیده می شوند.
برای انتخاب نخست وزیر که قدرت اصلی و اجرایی کشور را در اختیار دارد، حزب حاکم و جناح مخالف در مجلس ملی هرکدام نامزدهای مورد نظر خود را معرفی می کنند و به طور طبیعی حزب یا گروهی که دارای اکثریت باشد، فرد مورد نظر خود را بر قدرت می نشاند.
در انتخابات سراسری پارلمانی پیش روی پاکستان، نگاه بسیاری از احزاب به سوی شیعیان کراچی دوخته شده است و تاکنون بسیاری از احزاب مذاکرات و رایزنی با شخصیت های مذهبی شیعه و فعالان اجتماعی در محلات شیعه نشین کراچی را آغاز کرده اند.
گفته می شود که جمعیت قابل توجه شیعیان در 25 محله و شهرک شهر کراچی به صورت اکثریت زندگی می کنند.
سولجر بازار، گلشن اقبال، شهرک عباس، ملیر، جعفر طیار، حسین آباد، حسین هزاره گوت و مغول هزاره گوت از جمله شهرک ها و محله های شیعیه نشین در شهر کراچی هستند.

*** ائتلاف مجلس وحدت مسلمین و تحریک انصاف
حزب تحریک انصاف پاکستان شاخه کراچی اخیرا موفق شد با مذاکره با مجلس وحدت مسلمین از احزاب شیعه به ائتلاف با این حزب دست بزند و در نتیجه دو حزب از نامزدهای مشترک در برخی از مناطق شیعه نشین در شهر کراچی حمایت می کنند.
طبق توافق صورت گرفته "سید علی حسین نقوی" به عنوان نامزد مشترک دو حزب در حوزه انتخابی شماره 89 با رقیبان سیاسی به رقابت می پردازد، نقوی دبیر سیاسی حزب وحدت مسلمین در ایالت سند است.
در عوض وحدت مسلمین از عامر لیاقت حسین و محمد علی عزیز نامزدهای تحریک انصاف از حوزه انتخابی شماره 245 و 105 حمایت می کند.
در هر سه حوزه انتخابی اکثریت جمعیت محلات و شهرکها را شیعیان تشکیل می دهند.
این در حالی است که عاصف صفوی از رهبران وحدت مسلمین در شهر کراچی ائتلاف بین این حزب و تحریک انصاف را تایید کرد.
شورای وحدت مسلمین همچنین برخی نامزدهای خود را در بعضی از مناطق شهر کراچی به صورت مستقل اعلام کرده است از جمله علامه محمد علی عابدی فرزند عرفان حیدر عابدی از رهبران شیعه درحوزه انتخابی 254 و میر تقی ظفر نیز در حوزه انتخابی 125 با دیگر رقیبان سیاسی خود به رقابت خواهند پرداخت.

*** ائتلاف شورای اقدام مشترک
اما تحریک اسلامی پاکستان به رهبری سید ساجد نقوی به ائتلاف مذهبی شورای اقدام مشترک (متحده مجلس عمل) پیوسته است.
پنج گروه مذهبی جمعیت علمای اسلام شاخه فضل الرحمن، جماعت اسلامی، جمعیت اهل حدی، جمعیت علمای پاکستان و تحریک اسلامی دست به ائتلاف زده اند.
تنها نامزد تحریک اسلامی "سرور علی" است که قرار است زیر چتر ائتلاف شورای اقدام مشترک از شهر کراچی در انتخابات شرکت کند.
سید ساجد علی نقوی رهبر حزب تحریک جعفری پاکستان بود که سال 2002 میلادی حزبش از سوی دولت مرکزی منحله و غیرقانونی اعلام شد و وی پس از آن، با پایه گذاری حزب تحریک اسلامی فعالیت خود را از سر گرفت.
طی سالهای گذشته دو حزب مطرح شیعه در پاکستان یعنی تحریک اسلامی به رهبری ساجد علی نقوی و مجلس وحدت مسلمین به رهبری راجا ناصر عباس به دلیل برخی اختلافات نتوانستند با یکدیگر متحد شوند و نامزدهای شیعه دیگر احزاب سیاسی با استفاده از خلاء به وجود آمده توانستند برنده مناطق شیعه نشین در پاکستان شوند.
پیش از این نامزدهای شیعه جنبش متحده قومی به رهبری الطاف حسین بزرگترین گروه سیاسی در شهر کراچی همیشه در مناطق شیعه نشین شهر کراچی در انتخابات سراسری پیروز انتخابات بوده اند.
اما در حال حاضر این جنبش پس از 30 سال فعالیت به دلیل بروز اختلافات درون حزبی به چند گروه مجزا تقسیم شده است به همین دلیل دیگر احزاب سیاسی از جمله تحریک انصاف و حزب مردم با اعلام نامزدهای خود در مناطق مختلف شهر کراچی در صدد پر کردن خلاء به وجود آمده هستند.
آساق**6125**1337

انتهای پیام /*