رهبر حزب کارگر انگلیس بر مبارزه با نژادپرستی تاکید کرد

1398/03/01 - 03:27:00 ب.ظ
رهبر حزب کارگر انگلیس بر مبارزه با نژادپرستی تاکید کرد

«جرمی کوربین» که در مراسم افطاری مسجد فینزبری پارک با حضور اهالی منطقه، کشیش‌های مسیحی و خاخام‌های یهودی سخنرانی می‌کرد، گردهمایی اقشار مختلف جامعه را اقدامی مبارک و حائز اهمیت عنوان کرد.
وی همچنین گفت: متاسفانه افرادی در جامعه و جهان امروز هستند که می‌خواهند بین ما شکاف بیندازند.
کوربین به حمله تروریستی دو سال پیش به مسجد فینزبری پارک اشاره کرد که در جریان آن ‌یک نفر کشته شد.وی گفت: دو سال پیش مکرم علی در حالی کشته شد که یک فرد نژادپرست با خودرو به جمع نمازگزاران حمله کرد.
رهبر حزب کارگر ادامه داد که اما مساجد، کلیساها و کنیسه‌ها دو هم جمع شدند تا نشان ندهند که ما در کنار یکدیگر علیه آن‌هایی که می‌خواهند ما را از هم جدا کنند قوی خواهیم بود.
کوربین همچنین گفت: امشب باید این دورهم بودن را جشن بگیریم و حسن امید و خوش‌بینی را به فرزندانمان منتقل کنیم و نشان دهیم که با تلاش یکدیگر می‌توانیم جهان امن‌تر و بهتری را ایجاد کنیم.
وی این سخنان را در حالی مطرح کرد که نشریه گاردین دیروز با انتشار گزارشی از ابعاد عمیق نژادپرستی در انگلیس پس از رأی مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا پرده برداشت و نوشت که از هر 10 اقلیت قومی دست‌کم 7 نفر مورد تبعیض قرارگرفته‌اند که این رقم نسبت به 3 سال قبل 58 درصد افزایش داشته است.
به گزارش گاردین، افراد نژادپرست پس از همه‌پرسی برگزیت حس اطمینان و دلگرمی بیشتری برای ارتکاب اقدامات نژادپرستانه دارند.
آمار اقلیت‌های قومی که از سوی افراد نژادپرست هدف قرارگرفته‌اند از 64درصد در ژانویه 2016 یعنی شش ماه قبل از برگزاری همه‌پرسی برگزیت، به 76 درصد در فوریه گذشته (بهمن/اسفند) رسیده است.
بر اساس تحقیقات گاردین، 37 درصد مردم انگلیس در پایان سال 2016 روزانه شاهد اظهارات نژادپرستانه در فضای مجازی بوده که این میزان در حال حاضر به 50 درصد رسیده است.
به‌طورکلی نژادپرستی در فضای مجازی از دوره پیش از برگزاری همه‌پرسی برگزیت تاکنون دو برابر شده و تعداد افرادی که از شنیدن اظهارات منفی علیه خود شکایت کرده‌اند 50 درصد افزایش‌یافته است.
در این میان زنان از اقلیت‌های قومی بیشترین رفتارهای نژادپرستانه را تحمل کرده‌اند. طبق گزارش گاردین، 74 درصد زنان در حالی از رفتارهای تبعیض‌آمیز شکایت دارند که این میزان در سال 2016 میلادی 61درصد بوده است
از سویی وضعیت اسلام‌ستیزی در انگلیس هم پس از رأی مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا به‌صورت بی‌سابقه‌ تشدید شده است. آمار پلیس نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر تعداد حملات علیه مسلمانان روند صعودی داشته است.
تحلیل گران معتقدند اسلام‌هراسی در این کشور دیگر از مرحله «هراس» و ترس از اسلام گذشته و به مرحله نفرت از مسلمانان رسیده است. «مسعود شجره» رئیس سازمان حقوق بشر اسلامی انگلیس می‌گوید که بی‌تفاوتی سیاستمداران به حملات علیه مسلمانان و قوانین ضد تروریستی، به بیگانه سازی مسلمانان و افزایش تعداد حملات نسبت به آنان کمک کرده است.
حزب کارگر انگلیس اولین حزب سیاسی در این کشور است که ماه گذشته به‌طور رسمی تعریف اسلام‌هراسی را به رسمیت شناخت.
بر اساس این تعریف، اسلام‌هراسی نوعی از نژادپرستی شناسایی‌شده که تمام اشکال مسلمان بودن را هدف قرار می‌دهد.
حزب محافظه‌کار (حزب دولت) تاکنون از پذیرش این تعریف سرباز زده است.
شبد** اروپام ** هـ ن **1010

انتهای پیام /*