جانشین‌های احتمالی «ترزا می» چه افرادی هستند؟

1398/03/03 - 02:35:00 ب.ظ
جانشین‌های احتمالی «ترزا می» چه افرادی هستند؟

«ترزا می» پس از سه سال سکانداری دولت و با توجه به اینکه نتوانست به وعده خود برای تحقق برگزیت عمل کند، سرانجام روز جمعه در واکنش به فشارهای فزاینده داخلی اعلام کرد دو هفته دیگر از مقام خود کناره‌گیری می‌کند.
او در این مدت تمام اعتبار خود را صرف ارائه طرح چگونگی خروج از اتحادیه اروپا کرد و قصد داشت تا آخرین شانس خود را 17 خرداد با رای گیری مجدد درباره این طرح امتحان کند.
«می» به ‌تازگی تغیراتی را در این طرح اعمال کرده بود و امید داشت تا با کسب رأی موافق پارلمان، به‌عنوان فردی خوش‌نام در تاریخ انگلیس ثبت شود تا نخست‌ وزیری که هرچه تلاش کرد اما موفق به اجرای برگزیت نشد
با اعلام کناره‌گیری «می»، رقابت‌های درون ‌حزبی که از چند هفته گذشته در پشت پرده آغاز شده بود، شکل جدی‌تری به خود گرفته و از دو هفته دیگر رسماً آغاز خواهد شد.
افرادی که تاکنون برای جانشینی «می» صف‌ کشیده‌ و احتمال می رود در رقابت شرکت کنند، از این ‌قرار است:
**بوریس جانسون – 54 ساله
او یکی از طرفداران خروج سخت انگلیس از اتحادیه اروپاست که تابستان گذشته در اعتراض به طرح ترزا می درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا استعفا کرد. او به‌ تازگی در کنفرانسی که از دورخیز او برای تصدی کرسی نخست‌وزیری حکایت دارد، از سیاست‌های اسبق حزب محافظه‌کار سخن گفت و از اینکه خواستار کاهش مالیات بر درآمد است.
جانسون از یک‌سوء نامزد دلخواه رئیس ‌جمهوری آمریکاست، تا جایی که دونالد ترامپ سال گذشته در سفرش به لندن او را نخست ‌وزیر بهتری نسبت به «می» خواند و ازسوی دیگر طرفدار توافق هسته‌ای ایران است.
او پیش از تصمیم سال گذشته آمریکا به خروج از برجام، در مقام وزیر خارجه انگلیس راهی واشنگتن شد و علاوه بر دیدار با برخی سیاستمداران آمریکایی و اعضاء کنگره در مصاحبه تلویزیونی با شبکه موردعلاقه ترامپ (فاکس نیوز) خواست تا از برجام خارج نشود.
این سیاستمدار انگلیسی هفته گذشته در نشستی در منچستر اعلام کرد: در انتخابات درون‌ حزبی برای جانشینی «می» شرکت می‌کند. نظرسنجی‌ها حاکی است که او به‌ عنوان گزینه محبوب حزب محافظه‌کار، از شانس بیشتری برای جانشینی «ترزا می» برخوردار است.

**استر مک وی – 51 ساله
مک وی وزیر مستعفی کار و امور بازنشستگی، آبان ماه گذشته در اعتراض به طرح برگزیت «ترزا می» از مقام خود کناره‌گیری کرد. او در استعفانامه خود به «می» نوشته بود پیش‌نویس توافقنامه برگزیت با آرمان‌های رأی مردم انگلیس در همه‌پرسی خروج از اتحادیه اروپا مغایرت دارد.
وی افزود: اصلاً خوب نیست که به مردم وانمود شود این توافق به رأی آن‌ها احترام می‌گذارد درحالی‌که برای همگان محرز است که چنین نیست.
این سیاستمدار انگلیسی افزود: پیش‌نویس توافقنامه برگزیت که به‌ زودی توسط کل کشور ارزیابی می‌شود به این معناست که ما 39 میلیارد پوند در ازای هیچ، به اتحادیه اروپا می‌دهیم. ما از موضع عدم توافق بهتر از دست‌یابی به توافق بد است به موضعی رسیده‌ایم که هر توافقی بهتر از عدم توافق است.
شش ماه پس‌ از این ماجرا، او در یک گفت‌ و گوی رادیویی به تازگی گفته است: همواره گفته بودم اگر به‌اندازه کافی از سوی همکارانم مورد حمایت قرار گیرم حتماً در انتخابات درون‌حزبی شرکت می‌کنم. اینک که این حمایت را دارم، به سمت جلو حرکت خواهم کرد.
او هفته پیش، به صورت چراغ خاموش کارزار تبلیغاتی خود را برای جانشینی «می» آغاز کرد و شعار خود را به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تا پیش از مهلت 31 اکتبر (9 آبان) اختصاص داده است.
«مک وی» معتقد است برای نخست‌ وزیری بایستی فردی انتخاب شود که به برگزیت اعتقاد داشته باشد و پیش از پایان مهلت تعیین‌شده از سوی اتحادیه اروپا، کشور را خارج کند. او می‌گوید تنها از این طریق می‌توان از یکه‌ تازی احزاب راست‌گرا همچون حزب جدید برگزیت جلوگیری کرد.

**مایکل گوو – 51 ساله
او یکی از اعضاء فعال و پیشرو در کارزار طرفداران خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در سال 2016 بود. گوو در دوره نخست‌ وزیری دیوید کامرون وزیر دادگستری بود اما با روی کارآمدن «ترزا می» کنار گذاشته شد.
وی سال گذشته دوباره به کابینه دعوت و به وزارت محیط‌ زیست منصوب شد. گوو برخلاف آنچه انتظار می رفت، تاکنون از طرح‌های دولت درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا حمایت کرده است.
این سیاستمدار انگلیسی در انتخابات درونی حزب محافظه ‌کار در سال 2016 با جانسون ائتلاف کرد و درنتیجه جانسون از رقابت به نفع گوو کناره‌گیری کرد.
او تاکنون رسماً حضور خود در انتخابات را اعلام نکرده اما شاید بخواهد لطف جانسون را درازای دریافت سمتی در دولت جبران کند.

**جرمی هانت – 52 ساله
او تیرماه گذشته جایگزین جانسون در وزارت امور خارجه شد. هانت قبل از آن شش وزیر بهداشت انگلیس بود که به دلیل اتخاذ سیاست‌های انقباضی او را به یکی از غیر محبوب‌ترین نامزدها برای جانشینی می تبدیل کرده است.
وی در همه‌پرسی سال 2016 به ادامه عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا رأی داد و اینک بر لزوم اجماع برای عبور از بن‌بست برگزیت تأکید دارد
هانت از طرفداران برجام است اما فرق او با جانسون در این است که از ابتدا زبان تند و تیزی علیه ایران به کار برد و وعده داد تمامی اقدامات ممکن را برای ضمانت آزادی نازنین زاغری، شهروند ایرانی - انگلیسی که به اتهامات امنیتی در ایران بازداشت‌شده، انجام دهد.
او اسفند گذشته در اقدامی به اذعان خود غیرمعمول تصمیم گرفت تا به زاغری حمایت دیپلماتیک اعطا کند تا از این طریق به‌کل دنیا نشان دهد او بی‌گناه است.
هانت ساعاتی پس از اظهارات ترزا می درباره کناره‌گیری از قدرت، اعلام کرد که در انتخابات درون‌حزبی شرکت می‌کند.

**اندریا لیدسوم – 56 ساله
او در انتخابات درونی حزب محافظه‌کار در سال 2016 به مرحله پایانی رقابت با «ترزا می‌« رسید. اما پس‌ از آنکه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت به ‌عنوان یک مادر بهتر از «ترزا می» می‌تواند کشور را اداره کند، از ادامه رقابت صرف‌نظر کرد.
لیدسوم تا روز چهارشنبه معاون پارلمانی «ترزا می» بود اما در اعتراض به طرح جدید دولت درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا استعفا داد. او مخالف برگزاری همه‌پرسی مجدد برگزیت و معتقد است طرح ترزا می، به نتیجه رأی مردم احترام نمی‌گذارد.
لیدسوم هنوز درباره تصمیم خود به شرکت در انتخابات درون‌حزبی اظهارنظر نکرده اما قبلاً گفته بود که به‌طورجدی بحث جانشینی ترزا می را مدنظر دارد.

**دومینیک راب – 45 ساله
او هم آبان ماه گذشته در یک روز با استر مک وی، در اعتراض به طرح دولت درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا استعفا داد.
راب که تنها چهار ماه سکان وزارت برگزیت را پس از دیوید دیویس دست گرفته بود، در استعفانامه خود به «می» نوشت طرح او درباره آینده مرزی دو ایرلند، تمامیت ارضی انگلیس را تهدید می‌کند و با طرح پیشنهادی موسوم به «بک استاپ» به‌عنوان راه‌حلی برای جلوگیری از ایجاد مرز سخت میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند مخالف است.
او همچنین مدعی شد که نخست‌وزیر در مراحل پایانی تنظیم پیش‌نویس توافقنامه برگزیت او را دور زده و در جریان تغییرات نهایی قرار نداده است.
این سیاستمدار انگلیسی هم یکی به‌عنوان یکی از گزینه‌های بالقوه برای جانشینی ترزا می مطرح می‌باشد.

** ساجد جاوید – 49 ساله
جاوید وزیر کشور انگلیس است که براساس شنیده‌ها، تصویر مارگارت تاچر نخست ‌وزیر دهه 80 انگلیس را روی دیوار اتاق خود نصب‌کرده است. او فرزند یک خانواده پاکستانی و نماد تنوع قومی کابینه ترزا می است.
وی در سال 1969 در یکی از شهرها لنکشایر در شمال انگلیس در یک خانواده مهاجر پاکستانی متولد شد. پدرش راننده اتوبوس بود که بعداً به شهر بریستول مهاجرت کرد و یک مغازه کوچک را راه انداخت. خانواده او در یک آپارتمان دوخوابه بالای مغازه زندگی می‌کردند.
جاوید در همه پرسی سال 2016 به ادامه عضویت در اتحادیه اروپا رأی داد اما در سخنانش از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا دفاع کرده است. این سیاستمدار انگلیسی در دوره نخست‌وزیری کامرون وزیر تجارت بین‌الملل بود و تا قبل تصدی وزارت کشور، وزارت جوامع دولت «می» را بر عهده داشت.
او هنوز درباره تصمیم خود به شرکت در انتخابات درون‌حزبی اظهارنظر نکرده است.

**پنی موردانت – 46 ساله
"موردانت" اولین وزیر دفاع زن انگلیس است که ماه گذشته جایگزین گاوین ویلیامسون شد. او پیش ‌از این وزیر توسعه بین‌الملل و عضو نیروی دریایی انگلیس بود.
وی طرفدار خروج انگلیس از اتحادیه اروپاست و انتظار می‌رفت که در اعتراض به طرح جدید دولت «می» درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا استعفا دهد.
این سیاستمدار انگلیسی هفته گذشته اولین نطق خود را به ‌عنوان وزیر دفاع در مجلس ارائه داد. او درباره تنش‌ها در خلیج‌فارس و منطقه تصریح کرد که این کشور در گام نخست با کمک شرکا و متحدانش تلاش می‌کند تا تنش‌ها را کاهش دهد.
موردانت هنوز درباره تصمیم خود به شرکت در انتخابات درون‌حزبی اظهارنظر نکرده است.

**امبر راد – 55 ساله
وزیر کار و امور بازنشستگی انگلیس که سال گذشته جانشین استر مک وی شد. او به دلیل رسوایی که در وزارت کشور بر سر مناقشه مهاجران نسل ویندراش به بار آورد مجبور شد تا از این سمت استعفا دهد.
او در سال 2016 به ادامه عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا رأی داد اما گزارش‌ها حاکی است که در حوزه انتخابیه خود هم طرفداران زیادی ندارد.
رسانه‌های انگلیسی هنوز آماری درباره میزان محبوبیت نامزدهای احتمالی برای جانشینی «می» منتشر نکرده‌اند. اما نشریه تایمز به‌تازگی گزارش داد که جانسون در حال حاضر محبوب‌ترین نامزد حزب محافظه‌کار است، ‌طوری که او با 39 درصد نسبت به چهره‌هایی همچون دومینیک راب و مایکل گوو جلوتر است.
شبک**اروپام ** هـ ن **1392

انتهای پیام /*