رمضان و اصول تغذیه

1398/03/01 - 04:15:00 ق.ظ
رمضان و اصول تغذیه

به گزارش ایرنا، متخصصان وکارشناسان علوم تغذیه ضمن تایید فواید روزه داری برای سلامت جسم، بر رعایت اصول تغذیه ای صحیح در این ماه مبارک تاکید بسیار دارند و معتقدند: رعایت نکات مرتبط با تغذیه اصولی در این ماه می تواند سلامت جسمی را به ارمغان آورد.
به گفته متخصصان بــه طور کلی پیروی از یک برنامه غذایی صحیح در ایام ماه مبارک رمضان از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا هم بتوان عادت های غذایی غلط را اصلاح کرد وهم از برکت های معنوی این ماه بهره برد.

**در ماه رمضان نیازی به دریافت غذای بیشتری نسبت به ایام دیگر نیست
نوع تغذیه در ماه رمضان با سایر ماه ها متفاوت بوده و همچنین روش صحیح تغذیه در این ماه یکی از موارد مهمی است که باید مورد توجه قرارگیرد تا از عوارض جسمی یا عصبی جلوگیری شود.
برخی از روزه داران به اشتباه بر این باور هستند که چون ساعتی از روز از خوردن غذا پرهیز می کنند باید در طول فاصله افطار تا سحر غذای بیشتری برای رفع کمبودهای بدن مصرف کنند.
در حالی که به اعتقاد کارشناسان تغذیه در ماه رمضان نیازی به دریافت غذای بیشتری نسبت به دیگر ایام نیست و حتی ممکن است به دلیل کم شدن تحرکات بدنی که موجب کاهش متابولیسم می شود، نیاز به مصرف غذای کمتری باشد.
متخصص تغذیه و معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان درگفت وگو با ایرنا اظهارداشت: یکی از مهمترین نکات در ماه رمضان دریافت تمام گروه های غذایی اصلی و رعایت تنوع و تعادل در برنامه غذایی است.
دکتر غلامعلی جاودان بیان داشت: تنوع به معنی استفاده از گروه‌های غذایی اصلی شامل نان و غلات، شیر و لبنیات، سبزی‌ها، میوه‌ها و گروه گوشت و جایگزین ‌های آن است و تعادل به این معنی است که از همه گروه‌های غذایی به مقدار کافی مصرف شده و از کم خوری و پرخوری پرهیز شود.
وی با تاکید بر اینکه در این ماه نیاز به دریافت غذای بیشتر نسبت به ایام دیگر نیست، گفت: یکی از علل افزایش وزن در ماه مبارک رمضان مصرف بیش از اندازه غذاهای شیرین مانند زولبیا، بامیه، خرما، شیرینی و نوشیدنی ‌های شیرین، به ویژه هنگام افطار و همچنین غذاهای پرچرب و سرخ ‌شده در وعده سحر به همراه کاهش فعالیت بدنی است.
جاودان افزود: باید به جای این غذاهای کم خاصیت، میوه ها، سبزی ، غلات و حبوبات را که همه دارای کربوهیدرات پیچیده، فیبر، ویتامین و عناصر معدنی هستند و کم چرب و بدون کلسترول می باشند ، مصرف کرد.
این متخصص تغذیه تصریح کرد: مصرف به اندازه این غذاها و متناسب با نیاز بدن، نه تنها باعث چاقی نمی شود، بلکه متابولیسم بدن را افزایش داده و می تواند باعث کاهش وزن شود.
جاودان بیان داشت: در حالی که مصرف بالای مواد قندی و غذاهای شیرین همچون شله زرد در این روزها می تواند موجب اضافه وزن، چاقی و احتمال بالارفتن قند خون شود.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان یاد آور شد: بهترین نوشیدنی برای جلوگیری از تشنگی در روزه‌ داری، آب است که البته می ‌توان آن را با کمی آب ‌لیموی تازه طعم دار کرده و نوشید.
وی اظهار کرد: شربت آبلیموی کم شیرین سبب ترشح بزاق شده و احساس تشنگی را در روزه داران برطرف می کند.

** با تغذیه صحیح در رمضان می توان بدن را پاکسازی کرد
بر اساس تحقیقات به عمل آمده، تغذیه در طول ماه رمضان از اهمیت زیادی برخوردار است و با تغذیه صحیح می توان مواد سمی را از بدن خارج و پاکسازی کرد.
کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در خصوص تغذیه صحیح در رمضان گفت: اولین و مهم ترین مورد در رژیم غذایی صحیح آن است که غذاهای متنوعی بخوریم، زیرا غذاهای گوناگون، دارای مواد مغذی مختلفی می باشند که هر کدام از آن ها برای سلامتی بدن لازم هستند.
اعظم زمانی با تاکید بر پرهیز روزه داران از مصرف مواد غذایی سنگین در وعده افطار، افزود: روزه داران ابتدا با چای کم رنگ ، آب جوش یا شیر گرم همراه با خرما ( 5-3 عدد ) یا کشمش افطار کنند.
وی خاطرنشان کرد: افراد دو ساعت بعد از افطار شام را صرف کنند که سوپ ساده و کم چرب، آش با حبوبات کم ، حلیم بدون روغن، خوراک لوبیا یا عدسی، خوراک سبزیجات با کمی نان سبوسدار به همراه ماست و خیار، گزینه های خوبی برای شام هستند.
زمانی ابراز داشت: روزه‌ داران برای پیشگیری از بروز ناراحتی ‌های گوارشی و ترش کردن و سوزش سر معده، باید از مصرف زیاد غذاهای شیرین و چرب مانند زولبیا و بامیه در سحر یا افطار پرهیز کنند.
وی تاکید کرد: به طور کلی مواد غذایی سنگین، دیر هضم، پرچرب وسرخ شده به هنگام افطار و سحر مناسب نیست و بهتر است از غذاهای آب پز و بخار پز استفاده شود.

** چاقی و لاغری در ماه رمضان
برخی از افراد در ماه مبارک رمضان علاوه بر تلاش در جهت بهره مندی از برکات معنوی این ماه، کاهش وزن را نیز در برنامه خود دارند، اما در پایان این ماه مبارک نه تنها این کاهش وزن برایشان حاصل نشده که حتی اضافه وزن نیز پیدا می کنند.
یک متخصص تغذیه در پاسخ به این سئوال که آیا روزه سبب کاهش وزن می شود، گفت: در کسانی که به نحو صحیح روزه می گیرند و دو وعده غذایی نسبتا سبک در سحری و افطار میل می کنند، روزه سبب کاهش وزن می شود.
دکتر سید حسین داودی اظهار داشت: زمانی که یک وعده غذایی در هنگام روزه داری حذف می شود، کالری دریافتی کمتر از نیاز بدن بوده و برای تامین آن از چربی ذخیره در بدن استفاده می شود و به این ترتیب وزن کاهش می یابد.
وی ابراز داشت: اما اگر غذای مصرفی در سحر، افطار و تا هنگام خواب، در حد نیاز بدن و یا حتی بیشتر باشد، افراد به دلیل کاهش فعالیت بدنی، ممکن است دچار اضافه وزن نیز شوند.

** وعده سحری را فراموش نکنیم
وعده سحری مهمترین وعده غذایی در ماه مبارک است که نباید فراموش شود و بهتر است غذای مصرفی در وعده سحری خصوصیات و ویژگی وعده صبحانه کامل یا ناهار سبک را داشته باشد تا از ایجاد گرسنگی در طول روز پیشگیری شود.
کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تاکید کرد: در وعده سحری از غذای کم چرب و غذاهای حاوی قندهای دیرهضم و فیبر مثل میوه ها و سبزیها ،غلات کامل ،حبوبات و نانهای سبوسدار استفاده کرد.
لادن صدیق با تاکید بر خوردن غذا در وعده سحری، افزود: حذف سحری علاوه بر ایجاد مشکلات گوارشی در ایام ماه مبارک رمضان ، بعد از پایان این ماه نیز باعث بروز مشکلات گوارشی می شود.
به گفته وی در افرادی که وعده سحری نمی خورند پس از 8 تا 9 ساعت توان فکری و جسمی به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.
وی ادامه داد: خیلی ها فکر می کنند هنگام سحر باید غذاهای پرچربی و پرکالری بخورند که در طول روز احساس گرسنگی نکنند ، در حالی که مصرف مواد غذایی پرچرب موجب تشنگی شدید می شود و می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند.
وی تصریح کرد: مصرف زیاد آب در هنگام سحر نیز توصیه نمی شود زیرا در تنظیم مایعات بدن و رفع تشنگی روزانه تاثیری نخواهد داشت و بهتر است هشت تا 10 لیوان آب در فاصله افطار تا سحر مصرف شود.

**بیماران با نظر پزشک روزه بگیرند
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: روزه فواید بسیاری برای سلامت جسم و روح انسان دارد، اما برای بیمارانی که ملزم به مصرف دارو در طول روز هستند، اقدام به روزه داری باید با نظر پزشک معالج باشد.
دکتر فاطمه نوروزیان تصریح کرد: مادران باردار، شیرده و بیماران مبتلا به دیابت، فشارخون، روده تحریک پذیر، یبوست، زخم های گوارشی و اختلالات کلیوی باید پیش از اقدام به روزه داری با پزشک معالج خود در خصوص اقدام به روزه داری و همچنین نحوه مصرف داروها، مشورت کنند.
وی به بیماران توصیه کرد: مصرف کافی آب و مایعات با توجه به نقش مهم آنها در دفع داروها و متابولیت های (سوخت و ساز) ناشی از آنها باید مورد توجه قرار گیرد و در فاصله بین افطار تا سحر باید به میزان کافی آب و مایعات مصرف شود.
چه خوب است در ماه رمضان که به عنوان ماه بندگی خدا بوده و فرصتی گرانبها برای کمک به سلامت جسم و روان، استراحت بدن و تزکیه نفس است در کنار انجام امور عبادی و معنوی با پرداختن به سلامت روح به سلامت جسم نیز توجه کنیم.
7198/6048

انتهای پیام /*