متکی: ملاک درستی خبر حقانیت آن نزد افکار عمومی است

1398/02/31 - 09:39:00 ق.ظ
متکی: ملاک درستی خبر حقانیت آن نزد افکار عمومی است

«منوچهر متکی» روز سه شنبه در نخستین جشنواره بین المللی تحلیل گر برتر در حوزه سیاست خارجی در سالن همایش بانک توسعه تعاون گفت: پس از جنگ دوم جهانی فاتحان جنگ، دنیا را به لحاظ جغرافیا و سیاسی تقسیم کردند و شرایط جدیدی را به دنیا حاکم کرده و تداوم بخشیدند.
وی ادامه داد: از مشخصه های این دوره این بود که کشورها به دو بلوک تقسیم شدند از این جهت تحلیل شرایط آن دوره زیاد سخت نبود و معمولا هنگامی که فردی سخنرانی می کرد، پس از آنکه مشخص می شد ناطق متعلق به چه کشور و بلوکی است دیدگاهش را می شد تشخیص داد.
وزیر پیشین امور خارجه افزود: در آن دوران 4 خبرگزاری آسوشیتدپرس، یونایتدپرس، رویترز و فرانس پرس بیش از 80 درصد اخبار جهان را پوشش می دادند و رسانه های دیگر خبرها را آنها می گرفتند. در واقع علاوه بر بلوک بندی، رقابت هایی در حوزه سخت افزاری و نرم افزاری و جنگ سرد وجود داشت و این رقابت در حوزه فرهنگی و رسانه ای به شدت جریان داشت و بلوک ها همدیگر را تضعیف نمی کردند.
متکی با اشاره به انقلاب عرصه ارتباطات در دو دهه پایانی قرن 20 خاطرنشان کرد: این اتفاق رسانه ها را وارد فضای جدیدی کرد و رسالت جدیدی بردوش آنها گذاشت. چرا که دیگر همچون گذشته مطالب را نمی شد پنهان کرد و پشت درهای بسته تصمیم گیری کرد.
وی تاکید کرد: در فضای رسانه ای جدید بدون اقناع افکار عمومی تصمیم گیری آسان نبود. این موضوع برای کسانی که می خواهند وارد تحلیل بشوند موضوع مهمی است چرا که دریچه های جدیدی برای دستیابی به اطلاعات گشوده شد.
وزیر پیشین امور خارجه یادآور شد: فضای رسانه ای جدید باعث شد حکمرانان دیکتاتور مآب به رسانه متوسل شوند و افکار عمومی را به فضای قدرت نرم سوق دهند.
متکی عنصر دیگر را پدیدار شدن قضاوت برمبنای حق نهایی افکار عمومی دانست و افزود: ممکن است در حوزه هایی تبلیغات بسیاری انجام شود، ولی در تحلیل نهایی افکار عمومی و وجدان بشری قضاوت خودش را می کند بنابراین ملاک درستی خبر انبوه بودن آن نیست، بلکه حقانیت آن نزد افکار عمومی است. از همین روست که می بینیم میل به عدالت و بازیابی افکار عمومی باعث شد مساله فلسطین و ویتنام و ... مورد قضاوت قرار گیرد.
وی در ادامه به نقش افکار عمومی در کنفرانس اسلو اشاره کرد و گفت: کنشگران صحنه فلسطین در پی صلح بین دو کشور بودند ولی از نظر منطقی افکار عمومی قضاوت خودش را کرد و نشان داد ساده سازی زورمداران نتوانست افکار عمومی را اقناع کرده و به تمکین وا دارد و چهره خودش را بیشتر آشکار کرد.
متکی اضافه کرد: در حادثه یازدهم سپتامبر همه شرایط برای همراهی افکار عمومی برای دخالت آمریکا در افغانستان مهیا شده بود اما پس از 18 سال قضاوت عمومی جهانی این است که آمریکا در افغانستان موفق نشده است.
وی با اشاره به حادثه بیداری اسلامی در منطقه، گفت: خلاف آنهایی که می گویند این اتفاق از پیش طراحی شده بود اوباما وقتی مصری ها را در میدان تحریر قاهره می بیند می گوید حسنی مبارک همین الان باید برود سپس رژیم صهیونیستی، عربستان و اردن تماس می گیرند و می گویند چرا این حرف را گفتید و بعد از نیم ساعت این مصاحبه از خروجی سی ان ان برداشته می شود.
این دیپلمات سابق وزارت امور خارجه اظهار داشت: بیداری اسلامی اتفاق دیگری را هم ایجاد کرد و آن بیداری بدلی اسلامی بود.
متکی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها چهارم نوامبر تحریم های شدیدی را علیه ایران اعمال کردند اما هدف آنها از فشار جدی این بود که منجر به سقوط یا پذیرش خواسته هایشان توسط جمهوری اسلامی شود اما کسی نگفت ممکن است اتفاق سومی هم بیفتد? تحلیلگران ما دستشان باز است و می توانند با کنار هم گذاشتن موردهای مطالعاتی به تحلیل درست برسند.
وی افزود: بیداری بدلی اسلامی تعریف شده بود تا به اصطلاح منطقه را صاف کنند. ترکیه در ابتدا مدافع حماس بود و فعالیت در تحولات منطقه را پذیرفت و حتی مشارکت با آمریکا برای حمله به لیبی را پذیرفت ولی در ادامه راهش را کج کرد و به همپیمانی با روسیه و ایران رسید.
وزیر پیشین امور خارجه در پایان به پژوهشگران جوان توصیه کرد که با بررسی تحولات جدید برای آن راهکارهای جدید پیدا کنند.
سیام**3202**2021**

انتهای پیام /*