خشونت های رفتاری شیرازه خانواده ها را از هم می پاشد

1397/09/26 - 05:59:00 ق.ظ
خشونت های رفتاری شیرازه خانواده ها را از هم می پاشد

بابک محبوب علیلو روز دوشنبه در نشست علمی «علل و ریشه یابی خشونت» در دانشگاه علمی - کاربردی مرکز دادگستری کل استان، با تاکید بر لزوم پیشگیری از خشونت با تقویت مهارت های ارتباطی، اظهار داشت: مدیریت سازنده تعارض، تشویق و ترویج الگوهای اخلاقی بیانی و تصحیح رفتارهای بد می تواند در کاهش خشونت های اجتماعی موثر باشد.
وی بر ضرورت تلاش برای آشنا کردن بیشتر مردم با فرهنگ درست استفاده از فناوری های پیشرفته و روز از جمله فضای مجازی و تطبیق مناسب ابزارهای نوین با معیارهای عصر حاضر در راستای جلوگیری از تبدیل فرصت ها به تهدیدها تاکید کرد.
محبوب علیلو با بیان اینکه در حوزه فرهنگ و اجتماع با پدیده ای به نام خشونت مواجه هستم، افزود: خشونت به عنوان آسیب اجتماعی هم به کانون خانواده صدمه جبران ناپذیری وارد می کند و هم کانون اجتماع را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد.
وی اضافه کرد: بخشی از طلاق ها به نحوه رفتار زوج ها با یکدیگر برمی گردد و در این میان خشونت‌های رفتاری، کلامی و فیزیکی بسیار تعیین کننده می باشد؛ رعایت حداکثر حرمت و کرامت انسانی در برخورد با دیگران به ویژه در کانون خانواده، در ترویج ارزش های والای انسانی و پیشگیری از خشونت اثرگذار است.
محبوب علیلو، توهین به افراد، ایراد ضرب و جرح و تهدید را جزو سه آسیب اجتماعی نخست کشور و آذربایجان شرقی برشمرد و گفت: در مسایل فرهنگی سه نهاد خانواده، مدرسه و اجتماع نقش ایفا می کند که برای کاهش این آسیب ها باید در خصوص مدیریت صحیح ارتباط اجتماعی افراد فرهنگ سازی انجام شود.
وی با اشاره به اینکه نبود مدیریت صحیح رفتار اجتماعی باعث شده تا جرایم مختلف در جامعه اتفاق افتد، ادامه داد: نتیجه توسعه و گسترش آسیب های اجتماعی در ابعاد و انواع مختلف بروز آثار زیان بار آن در عرصه های مختلف است.
این مقام قضایی اظهار داشت: تعارض منافع شخصی باعث برخورد افراد با همدیگر می شود و بنابراین مدیریت تعارض منافع در جامعه و تقویت روابط بین فردی ضروری است.
محبوب علیلو یکی از علل عمده گسترش خشونت در جامعه را پایین آمدن آستانه تحمل بیان کرد و افزود: اگر روحیه تحمل، مدارا، گذشت و صبر در خانواده و جامعه وجود داشته باشد، می توان با مدیریت صحیح تعارض منافع و تقویت مهارت های ارتباطی آسیب های اجتماعی را تا حدود قابل توجهی کاهش داد.
وی بر ضرورت افزایش سواد رسانه ای در جامعه و مشارکت مردم در پیشگیری از آسیب های اجتماعی و وقوع جرایم تاکید و اضافه کرد: بی توجهی یا کم توجهی به آموزه های دینی و اسلامی باعث شده تا با مسایل و مشکلات فرهنگی و اجتماعی بسیاری مواجه شویم، این در حالی است در این آموزه ها رعایت اخلاق بیانی مکرر توصیه شده است.
3038/518

انتهای پیام /*