استاندار بغداد: سفر حناچی بسترساز همکاری با تهران شد

1398/02/01 - 09:29:00 ق.ظ
استاندار بغداد: سفر حناچی بسترساز همکاری با تهران شد

«فلاح حسن الجزائری» استاندار بغداد روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در خصوص نتایج سفر حناچی و هیات همراه به پایتخت عراق گفت: سفر هیات ایرانی بسیار با استقبال ما و سایر مسئولان روبرو شد و فرصتی بسیار خوبی فراهم کرد تا با تجربیات و توانمندی های یکدیگر آشنا شویم و مذاکرات خوبی نیز انجام شد.
وی گفت: گفت وگوها و تفاهمات خوبی در این سفر و دیدارها انجام شد و ما در انتظار چیدن میوه های آن در آینده نزدیک هستیم.
وی خاطرنشان ساخت که در دیدار با شهردار تهران در باره زمینه های همکاری در پایتخت عراق از جمله حوزه خدمات شهری، بهداشت، حمل و نقل عمومی و شهری بحث و گفت وگو کرده است.
الجزائری افزود که متعاقب این گفت وگوها استانداری و شورای استان پیرامون تشکیل یک کمیته با حضور شهرداری بغداد برای رسیدن به دیدگاه مشترک و بهره برداری بهینه از این سفر به توافق رسیده اند.
وی حوزه های قابل پیگیری برای توسعه همکاری با تهران را خدمات عمومی، بهداشت، راه ، فرصت های سرمایه گذاری، بهبود ورودی های بغداد، بازیافت پسماند و سائر مسائل شهری در بغداد عنوان کرد.
الجزائری تاکید کرد که رویکرد مدیریت پایتخت عراق، بهره گرفتن از دانش و تجربه شرکت های معتبر و کشورهای پیشرفته در زمینه مدیریت شهری است و از این جهت خوشحال خواهیم شد از تجربیات تهران استفاده کنیم.
وی ابراز امیدواری کرد با استقبال خوبی که از سفر شهردار تهران در بغداد صورت گرفته و مذاکرات و تفاهماتی که انجام شده، بزودی شاهد دستاوردهای عملی و اجرایی در این زمینه باشیم.
به گفته وی، بعد از رونق فعالیت های اقتصادی و ثبات و آرامشی که در ماههای اخیر در بغداد ایجاد شده، فرصت مناسب در پایتخت عراق برای ارائه خدمات به شهروندان فراهم شده است و این امر زمینه ورود به همکاری های جدی با کشورها و شهرهای دوست از جمله تهران را فراهم می کند.
وی ادامه داد که مدیران بغداد می کوشند با بهبود خدمات عمومی شهری در پایتخت، این پیام را به شرکت های جهانی بدهند که سراسر عراق شاهد بازگشت وضعیت عادی و ایمن برای کارر و فعالیت است.
استاندار بغداد با تاکید بر اینکه عراق به تجربه و کمک همه کشورها به ویژه دوستان خود نیاز دارد افزود که سفر شهردار تهران به بغداد بسیار حائز اهمیت است و می تواند پلی برای توسعه همکاری بیشتر بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق باشد.
وی با اشاره به توسعه و عمرانی که عموم شهرهای ایران شاهد هستند گفت که مسوولان عراقی اغلب شهرهای ایران از جمله تهران را بازدید کرده و نسبت به سطح پیشرفت و ابتکارات نوین در این شهرها آشنا هستند.
استاندار بغداد خاطرنشان ساخت که مرحله ای را که عراق در زمان هجوم گروهک تروریستی تکفیری داعش پشت سرگذاشت، مرحله سیاهی در تاریخ این کشور به شمار می رود.
وی ادامه داد که رهبران عراق اینک درصدد عبور از این مرحله و گشودن صفحه جدیدی هستند که از مختصات این صفحه جدید توسعه همکاری ها و حفظ ثبات و آرامش و شروع عمران و بازسازی در این کشور است.
به گفته وی، سفر شهردار تهران به بغداد می تواند در راستای گشودن این صفحه جدید، دستاوردهای مثبتی از جمله تشکیل کمیته هایی برای پیگیری اجرایی دستاوردها و تفاهمات این سفر داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه ما خواهان تحقق هرچه سریعتر دستاوردهای این سفر هستیم تاکید کرد که می خواهیم از همکاری و تجربیات شرکت های ایرانی در زمینه سرمایه گذاری، سازندگی، بهداشت، انرژی، بازیافت زباله و دیگر حوزه ها بهره ببریم.
شهردار تهران در راس هیاتی به همراه «شهربانو امانی» عضو شورای اسلامی شهر تهران عصر چهارشنبه به دعوت "ذکری علوش" شهردار بغداد به عراق سفر کرد.
او علاوه بر همتای بغدادی خود با رییس شورای استان بغداد، استاندار این استان، و وزیر مسکن، عمران و شهرسازی عراق و همچنین سیدعمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز دیدار و گفت وگو کرد.
"پیروز حناچی" شهردار تهران نیز پیشتر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بغداد با اشاره به مذاکرات موفق خود با مسوولان شهر و استان بغداد گفت که تفاهمات اولیه صورت گرفته بین بغداد و تهران پس از ماه مبارک رمضان در قالب رایزنی های جدی پیگیری می شود.
وی گفت: در بازدیدی که به اتفاق هیات همراه و مسئولان عتبه مرقد سلمان فارسی از این مرقد و همچنین ایوان مدائن یا طاق کسرا داشته است، آمادگی شهرداری تهران و شرکت های ایرانی برای همکاری در زمینه مرمت آثار تاریخی عراق بویژه ایوان مدائن اعلام شد که مورد استقبال طرف عراقی قرار گرفت.
وی افزود: توانمندی و امکان همکاری شهرداری و متخصصان ایرانی در عملیات مرمت آثار تاریخی و باستانی عراق بویژه ایوان مدائن در دیدارهای مختلف با مسئولان عراقی مطرح و مقرر شد در نشست ها و مذاکرات آتی پیگیری شود.
خاورم *6**380*

انتهای پیام /*