آمریکا پس از 15 سال نگران نیاز عراق به واردات برق شد

1398/02/31 - 10:58:00 ق.ظ
آمریکا پس از 15 سال نگران نیاز عراق به واردات برق شد

سفارت آمریکا در بغداد خبری از دیدار اخیر "جوی هود" کاردار این کشور با "محمد الحلبوسی" رئیس پارلمان عراق منتشر کرده که در آن به نقل از دیپلمات ارشد آمریکایی و به شکل دستوری آمده که "عراق باید در برق به خودکفایی برسد".
بسیاری از کارشناسان و ناظران عراقی، ویرانی وسیع زیرساخت در زمان اشغال عراق (2003) و سپس مفاسد و انحصارطلبی های شرکت ژنرال الکتریک آمریکا در اجرای طرح های توسعه برق در عراق را عامل اصلی مشکل کمبود برق این کشور می دانند که در ایام پر مصرف گاه به 12 تا 15 ساعت خاموشی در شبانه روز می رسد.
کمبود شدید برق همچنین یکی از عوامل اصلی اعتراضات خونین خیابانی تابستان گذشته در بصره بود که چندین کشته و زخمی بجا گذاشت و چندین مرکز دولتی و حزبی قربانی آتش افروزی های ناشی از این اعتراضات شدند.
در خبر سفارت آمریکا از این دیدار آمده است: "هود بر اقدام لازم برای تحقق بی نیازی عراق از واردات انرژی (گاز و برق) در سایه وجود فرصت های فراوان تعمیق روابط اقتصادی بین دو کشور (عراق و آمریکا) تاکید کرد".
هر چند اطلاعیه نشان می دهد کاردار آمریکا بار دیگر شعارهای معمول واشنگتن مبنی بر پایبندی به توافقنامه چارچوب راهبردی از جمله عدم استفاده از خاک عراق برای حمله به کشورهای دیگر و همچنین استقلال و امنیت و ثبات این کشور را تکرار کرده است اما مشخص نیست دلیل طرح دوباره این سخنان در حالی که بارها مقامات عراقی بر نیاز مبرم خود به واردات برق و گاز و نبود جایگزین برای آن تاکید کرده اند، چیست.
به نظر می رسد، فشار آمریکا به مقامات عراقی در مورد تجدیدنظر در واردات برق و گاز از ایران بخشی از مجموعه فشارهای واشنگتن به بغداد در ماههای اخیر برای همراهی با سیاست های ضد ایرانی در دو حوزه سیاسی و اقتصادی است.
مقامات عراقی با اشاره به روابط همسایگی و برادری میان دو کشور از یکسو و نیاز متقابل اقتصادی از سوی دیگر بارها تاکید کرده اند که بخشی از نظام تحریمی علیه ایران نخواهند بود و تعاملات اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران را ادامه می دهند.
همین امر به باور ناظران، سبب کینه و خشم آمریکایی از دولت عادل عبدالمهدی نخست وزیر شده و آنها به بهانه های مختلف سعی در تضعیف و زیر فشار گذاشتن وی دارند و اصرار بر استقلال عراق در زمینه انرژی در حالی که مقامات مختلف عراقی بارها تاکید کرده اند که این امر دست کم سه سال زمان می برد، نشانگر همین امر و سیاسی بودن این فشارهاست.
وزیر برق عراق اواسط اردیبهشت ماه جاری تصریح کرده بود که کشورش در پاسخ به درخواست آمریکایی برای قطع واردات گاز و برق ایران تاکید کرده دست کم تا سه سال دیگر به این واردات نیاز دارد.
'لوی الخطیب' گفته بود که رسیدن به مرحله خودکفایی عراق در زمینه برق به دو تا سه سال زمان آنهم در صورت اجرای طرح های بزرگ در این مدت، نیاز است.
وی گفت: عراق به آمریکایی ها گفته است که در حال حاضر به واردات برق و گاز از ایران نیاز دارد و هم اکنون نزدیک به 1200 مگاوات برق و همچنین گاز مصرفی برای تولید 2800 مگاوات برق دیگر را از ایران وارد می کند.
وزیر برق عراق گفت: اگر طی دو تا سه سال آینده پروژه های بزرگ در زمینه تولید برق در این کشور اجرا شود می توانیم به مرحله خودکفایی و بی نیازی از واردات در این زمینه برسیم.
الخطیب البته نخستین مسوولی نبود که این امر را به آمریکایی ها گوشزد می کرد. پیشتر نیز مقامات عراقی در واکنش به تحریم های ضد ایرانی و نیز فشارهای واشنگتن به بغداد، تاکید کرده بودند که فعلا امکان قطع واردات بویژه در زمینه برق و گاز از ایران نیست و بی نیازی از این واردات چند سال زمان می برد.
از جمله 'ثامر الغضبان' مشاور نخست وزیر در امور انرژی و وزیر نفت عراق، نیز به عدم امکان قطع واردات گاز و برق از ایران در شرایط کنونی و برغم فشارهایی که روی بغداد وارد می شود، اشاره کرده بود.
وزیر نفت عراق گفته بود که عراق در زمینه های مختلف از جمله در زمینه برق و گاز بدنبال خودکفایی است اما این امر چند سال زمان می برد.
یک عضو کمیسیون اقتصادی پارلمان ملی عراق نیز گفته بود: در صورتی که معافیت از تحریم های آمریکا علیه ایران برای عراق تجدید نشود و واردات گاز متوقف شود، عراق در تابستان پیش رو شاهد خاموشی نیمی از نیروگاه های گازی خود خواهد بود.
'هیبت الحلبوسی' تاکید کرده بود: در صورت عدم تمدید معافیت عراق از تحریم های آمریکا علیه ایران عراق با یک شرایط بحرانی واقعی از جمله در زمینه برق روبرو خواهد شد.
وی گفت: برآوردها نشان دهنده تولید هفت هزار مگاوات برق از مجموع 15 هزار مگاوات کل برق مصرفی کشور است و این نشان دهنده آن است که عراق نیمی از ظرفیت تولید برق خود را از دست خواهد داد.
'مصعب المدرس' سخنگوی وزارت برق عراق تاکید کرد که با وجود تصمیم اخیر دونالد ترامپ مبنی بر تمدید نکردن معافیت برای خریداران نفت ایران، عراق واردات گاز از ایران را ادامه می دهد.
وی گفت: در حال حاضر عراق روزانه حدود 28 میلیون فوت مکعب گاز از ایران وارد می کند که گاز مورد نیاز تعدادی نیروگاه با حدود 2800 مگاوات برق تولیدی را تامین می کند.
المدرس افزود: انتظار می رود این مقدار واردات از اوایل ماه ژوئن میلادی (اواسط خرداد ماه) به 35 میلیون فوت مکعب در روز افزایش یابد تا میزان تولید برق به 3500 مگاوات افزایش یابد.
وی اضافه کرد: ایران نیز تامین روزانه 1200 مگاوات برق شبکه سراسری عراق را ادامه خواهد داد و با این حال مجموع برقی که عراق از ایران وارد می کند 4700 مگاوات می باشد که منجر به کاهش قابل توجه زمان خاموشی در فصل تابستان می شود.
المدرس با اعلام اینکه مبالغ قراردادها با ارز محلی پرداخت می شود گفت: هدف وزارت برق عراق ارائه 18 هزار مگاوات برق می باشد تا میزان برق عراق در فصل تابستان به بیشترین حد خود در تاریخ عراق برسد.
وی گفت: با توجه به اینکه تقاضا برای برق در این کشور (سالانه) هفت درصد افزایش می یابد و نیاز به افزودن سالیانه هزار مگاوات دارد، بخش برق عراق نیاز به توسعه بیشتری دارد.
المدرس افزود: وزارت برق عراق برنامه هایی آماده کرده است که پیشرفت در این بخش در سال های آینده نزدیک را تضمین می کند.
خاورم**10**380*

انتهای پیام /*