پرندگان مهاجر در تالاب کانی برازان مهاباد تخمگذاری کردند

1398/02/30 - 11:27:00 ق.ظ
پرندگان مهاجر در تالاب کانی برازان مهاباد تخمگذاری کردند

فاروق سخنور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کارشناسان محیط زیست علاوه بر مشاهده تخمگذاری این پرندگان، صدها قطعه اردک سرسفید، اردک مرمری، اردک بلوطی و خروس کولی را که در حال لانه سازی و تخمگذاری در این تالاب بودند، مشاهده کردند.
وی اضافه کرد: در بین گونه های مختلف پرندگان این تالاب، فصل جوجه آوری چنگرها شروع شده و جوجه آوری سایر گونه ها از نیمه دوم خرداد خواهد بود.
وی از اهالی روستاهای اطراف و گردشگران این تالاب نیز خواست در این مدت از ترددهای غیرضروری در محدوده تالاب تالاب خودداری کنند و همکاری بیشتری با محیط بانان و کارشناسان این اداره داشته باشند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد افزود: شمار پرندگان موجود در تالاب کانی برازان در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته و در حال حاضر هزاران قطعه از انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی در این تالاب به منظور لانه سازی و جوجه آوری حضور دارند.
سخنور گفت: هم اکنون در تالاب های این شهرستان بیش از 35 گونه مختلف انواع پرندگان شناسایی شده اند که اغلب شامل فلامینگو، باکلان کوچک، پلیکان سفید، چوب پا، پرستوی دریایی، کشیم بزرگ، غاز خاکستری، غاز پیشانی سفید، سیلوش، آووست، خروس کولی، حواصیل، تنجه، انواع مرغابی و اردک از جمله اردک سرسبز، ارده ای، سرحنایی، سرسفید و بلوطی هستند.
وی افزود: این پرندگان مهاجر پس از جوجه آوری و با افزایش دما در این منطقه، کوچ خود را به مناطق شمالی تر ادامه می دهند و برخی نیز تا شروع فصل سرما در این تالاب ماندگار می شوند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: تالاب کانی برازان به دلیل وضعیت زیستی و امنیت مناسب آن، به یکی از استراحتگاه ها و زیستگاه های مهم پرندگان در شمال غرب کشور تبدیل شده که همه ساله پذیرای شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجری است که در مسیر پرواز خود وارد این تالاب می شوند.
به گزارش ایرنا، تالاب بین المللی کانی برازان با وسعتی افزون بر 927 هکتار در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده و از سوی کمیته ملی طبیعت گردی کشور به عنوان نخستین سایت پرنده نگری در ایران معرفی شده است.
شهرستان مهاباد با داشتن 2 تالاب بین المللی کانی برازان و قوپی باباعلی و تالاب های فصلی حسن خان، گروس، داشخانه و قره قشلاق همه ساله در فصول بهار و پاییز پذیرای شمار زیادی از پرندگان مهاجر است.
شهرستان مهاباد با 237 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و 116 کیلومتری مرکز استان واقع شده است.
3020/6185/2093

انتهای پیام /*