اشتباه محاسباتی و سردرگمی کاخ سفید در مورد ایران

1398/02/31 - 07:11:00 ق.ظ
اشتباه محاسباتی و سردرگمی کاخ سفید در مورد ایران

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، ماجرای حمله راکتی به منطقه سبز بغداد و خسارت به یک ساختمان در نزدیکی سفارت آمریکا در این شهر بار دیگر تحلیل های گوناگونی را از افزایش تنش میان تهران و واشنگتن باعث شد. از سوی دیگر برخی از رسانه ها نیز در ماهیت این حملات ابراز تردید می کنند و آن را دسیسه « گروه بی »می دانند که در تلاش هستند تا آتش جنگ در خاورمیانه را روشن کنند. در راس این گروه برخی مشاوران دونالد ترامپ و حکام سعودی و اماراتی در کنار مقام های رژیم صهیونیستی قرار دارند که خواسته نهایی آن ها رو در رویی نظامی ایالات متحده با ایران است.
«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته در توئیتی خطاب به رئیس جمهوری آمریکا نسبت به توطئه آفرینی برخی افراد در واشنگتن و خاورمیانه هشدار داد. وی در واقع با این پیام به صورت تلویحی هر گونه دخالت ایران در حمله موشکی به منطقه امن بغداد را رد کرد و آن را در راستای منافع جنگ طلبان در آمریکا و منطقه توصیف کرد.
درحالی که تحلیل های گوناگونی از رویکردهای کاخ سفید و حتی راه اندازی جنگ روانی علیه ایران وجود دارد، انتقادها از یکجانبه گرایی آمریکا و شناخت ناکافی ترامپ از تحولات کم نیستند.
رئیس جمهوری ایالات متحده نسبت به حادثه بغداد واکنش های متناقضی را بیان داشت. با اینکه وی در یک توئیت ایران را رسما تهدید به نابودی کرد اما تقریبا همزمان در مصاحبه ای با شبکه خبری «فاکس نیوز» از بی علاقگی کاخ سفید به درگیری نظامی با ایران سخن گفت و تاکید کرد هدف دولت وی آن است تا از طریق جنگ اقتصادی ایران را وادار به مذاکره کند. به اعتقاد تحلیلگران این رویکردهای کاملا متفاوت می تواند ناشی از مشاوره های نادرست نزدیکان رئیس جمهوری آمریکا باشد یا اینکه ترامپ از درک شرایط منطقه ناتوان است.

**متحدان و تناقض های کاخ سفید
شبکه خبری «ان.بی.سی نیوز» در مورد مقاومت ها در مقابل ترامپ آورده است که رویکردهای تهدیدآمیز دولت وی علیه ایران مورد اعتراض برخی مقام های خارجی به ویژه در اروپا قرار گرفته است. یکی از مهمترین اظهارات از سوی ژنرال بریتانیایی در ائتلاف جهانی علیه داعش ابراز شد. ژنرال «کریس گیکا» در واکنش به اظهارات «جان بولتون» مبنی بر آمادگی آمریکا برای مقابله با حملات به منافع آمریکا در عراق عنوان داشت که نیروهای نزدیک به ایران در عراق حضور دارند و در طول سالیان گذشته نیروهای ائتلاف با این موضوع کنار آمده اند.
این ژنرال در واکنش به موضعگیری مقام های کاخ سفید گفت که در عراق و سوریه وی شاهد هیچگونه افزایش تحرکات تهدیدآمیزی نبوده است.
از طرف دیگر «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان نیز در دیدار با «مایک پومپئو» همتای آمریکایی خود راهبرد یکجانبه واشنگتن در افزایش فشار علیه ایران را نادرست دانست و افزود: همیشه فشار حداکثری خطر درگیری ناخواسته را با خود به همراه دارد.
این مقام ارشد آلمانی اعتقاد دارد اگر به نقاط پرمناقشه دیگر در جهان توجه شود این نتیجه حاصل می شود که باید صبر و راه حل های دیگر را مورد توجه قرار داد.
بنابر تحلیل این رسانه آمریکایی اختلاف میان آمریکا و اروپا جدی و آشکار است و واشنگتن نسبت به ادامه روابط بروکسل با تهران اعتراض دارد. «سنم وکیل» تحلیلگر اندیشکده چتام هاوس لندن بر این اعتقاد است که اروپا به آمریکا در مورد لزوم اتخاذ رویکرد محتاطانه تر در مقابل ایران هشدار می دهد. یکی از دلایل کشورها اروپایی نزدیکی جغرافیایی آن ها با خاورمیانه است.
این تحلیلگر تاکید کرد اروپایی ها در نهایت اعتقاد دارند که دولت ترامپ بحرانی را ایجاد کرد که آن ها پیش از این توانسته بودند مانع آن شوند. وقوع چنین شرایطی حاصل خروج ایالات متحده از توافق هسته ای با ایران بود حال آنکه تعامل با ایران در شکل خوبی در جریان بود.

** اشتباه محاسباتی واشنگتن و درک غلط از تحولات
بسیاری از تحلیلگران رویکردهای کاخ سفید در مورد ایران را سر درگم و نامشخص می دانند. به نظر کارشناسان این وضعیت یا ناشی از شناخت نادرست تحولات است یا اینکه تجربیات پیشین آن ها را به نتیجه گیری غلط سوق داده است. نشریه «آتلانتیک» در گزارشی نسبت به سیاست های واشنگتن در مسیر افزایش تنش با تهران هشدار داد و آورد ترامپ و نزدیکان وی در طول هفته گذشته نشان دادند که در یک راستا و هماهنگ رفتار نمی کنند. این در حالی است که نباید همان سیاست (راه اندازی جنگ) را که در مورد عراق دنبال شد در ایران پیاده کرد زیرا دو کشور مشابه هم نیستند.
طبق گزارش این نشریه تهدیدها علیه نیروهای آمریکا در یک درگیری با ایران جدی هستند و این موضوع از سوی سناتورها و نمایندگان مجلس آمریکا اعتراف شده است. اما هنوز مشخص نیست که چه اقدام ویژه و فوق العاده ای از سوی ایران رخ داده است که آمریکا در هفته های اخیر بر حضور نظامی بیشتر خود در منطقه تمرکز کرده است. به اعتقاد روزنامه «وال استریت ژورنال» وقوع این تحولات ناشی از درک نادرست آمریکا و ایران از یکدیگر است و درواقع ایران خود را برای مقابله با حملات آمریکا آماده می سازد. در روزنامه «نیویورک تایمز» هم آمده است که از سوی دیگر ایالات متحده نیز همین ارزیابی دارد زیرا تصاویری از حمل موشک های ایران توسط قایق ها در خلیج فارس را مشاهده کرده است.
اما در هر صورت به نوشته آتلانتیک، وقوع درگیری با ایران در طول هفته گذشته کمتر از قبل شده بود به ویژه آنکه خبر روزنامه نیویورک تایمز مبنی بر آماده سازی 120 هزار نظامی آمریکایی برای ورود به منطقه از سوی مقام های کاخ سفید رد شد.
از نگاه دیگر برخی تحلیلگران این رویکرد ترامپ را ناشی از تجربه کاخ سفید از تعامل با کره شمالی می دانند. شبکه خبری «سی.ان.ان» آورده است که جنگ لفظی میان تهران و واشنگتن به صورت مستقیم از سیاست های کاخ سفید از پرونده کره شمالی ناشی می شود زیرا درگیری لفظی مشابهی میان دو کشور در سال 2017 وجود داشت.
دولت ترامپ دستور کار قبلی را در پیش گرفت و تلاش می کند با راه اندازی فشار حداکثری تهران را در همان مسیر پیونگ یانگ قرار دهد؛ سپس دشمنی را در جعبه ای کنار بگذارد و به مذاکره بپردازد. رئیس جمهوری آمریکا سپس با کم کردن تنش از طریق گفت وگو ادعای پیروزی می کند.
براساس این تحلیل ها تهدیدهای ترامپ علیه ایران در همین چارچوب قابل ارزیابی است. به گفته «وان جکسون» از مقام های ارشد دفاعی در دولت «باراک اوباما» و نویسنده کتابی در مورد تهدید هسته ای کره شمالی و گفت وگوهای کیم و ترامپ اعتقاد دارد رئیس جمهوری آمریکا در مورد کره شمالی وارد قمار بزرگی شد و از آنجاکه که هیچ هزینه ای را برای این بازی پرداخت نکرد اکنون خود را قمارباز قهاری می داند. وی هیچ شناختی از بحران کره شمالی نداشت و همین بی اطلاعی باعث تکرار این رویه و وقوع اشتباهات احتمالا فاجعه بار خواهد شد.
پژوهش**9130**1552

انتهای پیام /*