شاعران در شب شعر شیراز برای شهر ادب خواندند

1397/02/14 - 08:52:00 ق.ظ
شاعران در شب شعر شیراز برای شهر ادب خواندند

به گزارش ایرنا، در شب شعر شیراز که شامگاه پنجشنبه 13 اردیبهشت بود، منصور پایمرد از شیراز و برای شیراز خواند، گروس عبدالملکیان از شاعرانه‌های آدمی و پنهان ‌شدن زوایای پیچیده او در شعر سخن گفت، احد ده‌ بزرگی مثنوی شیراز را در معرفی مکان‌های ادبی هنری ناشناخته شیراز خواند، محمدرضا خالصی غزلی در وصف هوای بهارانه شیراز و عشق قرائت کرد.
محمدحسین بهرامیان میهمانان را به شعر خاطره‌انگیز سارا دعوت کرد، بهروز یاسمی با سروده‌ای طنز بر لب‌ها خنده نشاند، محمدکاظم حسینی درباره عاشقی در خیابان‌های شیراز گفت،‌کاووس حسنلی سروده‌ای درباره عشق خواند و هاشم کرونی مخاطبان را میزبان دو شعر کوتاه درباره احوال آدمی و برای شیراز کرد.‌
شهردار شیراز حیدر اسکندرپور نیز با ارسال پیامی که معاون فرهنگی، ‌اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز قرائت کرد ، شیراز را جایگاه جامع و مرجع ادبی در ایران معرفی کرد و بیان داشت:یکی از زمینه‌های روشن و باروری که شیراز را با نام پایتخت ادبی نام‌آور می‌کند، حضور حافظ و سعدی است و این موقعیت، تنها، مکانی قلمداد نمی‌شود؛ بلکه پشتوانه‌های ادبی بسیاری دارد که این دو با خود به همراه آورده‌اند.
اسکندرپور در ادامه این پیام با تأکید بر اینکه شهرداری شیراز با بهره‌مندی از نظر فرهیختگان کشور می‌کوشد این شهر را باعنوان شهر خلاق ادبی به جهانیان معرفی کند، عنوان کرد: شهر خلاق ازجمله مفاهیم جدیدی است که شهرسازان و اقتصاددانان آن را بیان کرده‌‌اند و باتوجه‌ به پدیده جهانی ‌شدن باید جذب سرمایه به‌ مثابه راهکارهای رسیدن به این عنوان مورد توجه قرار گیرد و همچنین ضروری است جذب افراد خلاق برای رونق توسعه اقتصادی شهر صورت گیرد.
وی اضافه کرد: از سال 1385 پرونده شیراز در یونسکو برای اطلاق عنوان شهر خلاق ادبی گشوده شد و با آنکه 12 سال از این موضوع می‌گذرد، هنوز این مهم دست نیافته است.
شهردار شیراز با بیان اینکه زادگاه سعدی و حافظ با همه توانمندی‌اش از چنین عنوانی که به حق برازنده‌اش است، محروم است، بیان داشت: کسب این عنوان به زیرساخت‌هایی نظیر برخورداری از سالن‌های تخصصی و هنری، کافه‌های کتاب و شعر، امکانات نشر کتاب، برگزاری نشست‌ها و همایش‌های علمی و... نیاز دارد و در این زمینه تلاش‌های مستمر خواهیم داشت تا شیراز به کسب عنوان شهر خلاق ادبی نزدیک شود.
اسکندرپور افزود: متأسفانه شهر ادب‌ پرور شیراز صاحب جشنواره‌های ثابت و تخصص محور ادبی نیست و برای رسیدن به این مهم شرایطی را فراهم می‌کنیم که جایزه ادبی شیراز در سطح بالایی شکل‌ گیرد و جشنواره‌های تخصصی ادبی رونق یابد.
در ادامه این مراسم از شاعران مدعو تقدیر شد.
15 اردیبهشت‌ماه هر سال با نام روز شیراز نامگذاری شده است و مجموعه ‌برنامه‌هایی به مناسبت این روز طی یک هفته برگزار می‌شود.
7375 / 1876

انتهای پیام /*