برداشت گل محمدی از گلستان های فاروج آغاز شد

1398/03/01 - 11:58:00 ق.ظ
برداشت گل محمدی از گلستان های فاروج آغاز شد

مدیر جهاد کشاورزی فاروج با اشاره به سطح زیر کشت 72 هکتاری این محصول در شهرستان افزود: از این مقدار 64 هکتار بارور و هشت هکتار بتازگی زیر کشت رفته است.
مهران حیاتی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: بزرگترین باغ گل محمدی شهرستان را با 20 هکتار، در روستای حصار اندف از توابع بخش خبوشان عنوان کرد و گفت: عملکرد گل تر در هکتار چهار هزار کیلوگرم و به ازای هر هکتار گل 6 هزار لیتر گلاب تولید می شود.
حیاتی، میانگین عملکرد یک بوته را، 2 کیلوگرم عنوان کرد و افزود: به ازای هر یک کیلو گل 1.5لیتر گلاب تولید می شود.
وی یادآورشد: هر هفت کیلوگرم گل تر یک کیلو گل خشک و عملکرد گل خشک در هکتار 570 کیلوگرم است.
وی گفت: از هریک تن گل تر 150 گرم اسانس تولید می شود و عملکرد اسانس 600 گرم در هکتار است.
حیاتی گل تولیدی این شهرستان را حدود 250 تن دانست و گفت: تعداد بهره برداران این محصول 28 کشاورز است.
وی افزود: 14 هزار و 700 قلمه به 11 نفر به صورت یارانه ای به مبلغ کل 73 میلیون و 500 هزار توزیع شده است و چهار نفر هم در مجموع به مبلغ 700 میلیون ریال تسهیلات دریافت کرده اند.
وی، توسعه کشت گل محمدی در اراضی شیبدار به علت جلوگیری از فرسایش خاک و جلوگیری از سیل با ریشه رونده آن را مفید برای شهرستان برشمرد و افزود: پایین بودن قیمت محصول و عدم ثبات بازار و پرداخت نکردن به موقع بهای محصول تحویلی از طرف نمایندگی شرکت های خریدار در منطقه از مهم ترین مشکلات فعالان این بخش است.
وی به فعال شدن یک واحد صنعتی گلاب گیری در شهرستان از سال گذشته اشاره کرد و بیان داشت: این واحد با ظرفیت 300 تن در سال با عنوان تولید اسانس، عصاره و عرقیات گیاهان دارویی در محل ناحیه صنعتی با هفت میلیارد و 890 میلیون ریال به بهره برداری رسیده است.
زمان برداشت گل محمدی از اواخر اردیبهشت آغاز می شود و به مدت یک ماه ادامه می یابد.
7187/ 6042

انتهای پیام /*