چگونه تب می کنیم؟

وقتی که حالتان خوب نیست نخستین کاری که دکتر یا حتی مادربزرگ شما انجام می دهد،آن است که با حرارت سنج، حرارت بدن شما را اندازه می گیرد.
این کار برای آن است که ببینند آیا حرارت اضافی در بدن شما تولید گردیده است یا نه.
حرارت بدن شما به هنگام سلامت،به طور متوسط 37 درجه است. برخی از امراض باعث افزایش حرارت بدن می شوند. ما این افزایش حرارت را تب می نامیم.
بنابراین، هرگاه در بدن تب نمایان شود نشان آن است که نوعی بیماری در وجود ما ، خود نمایی کرده است.
معمولا یک دکتر یا پرستار، روزانه دوبار حرارت بدن بیمار را اندازه می گیرد و آن را در جدولی یادداشت می کند.بدین گونه معلوم می شود که حرارت بدن به چه ترتیبی بالا و پایین می رود. چگونگی تغییر حرارت بدن می تواند پزشک را به تشخیص نوع بیماری راهنمایی کند.
مثلا در بیماری سینه پهلو حرارت بدن بیمار به گونه ی خاصی تغییر می کند و بالا و پایین رفتنش در جدول، نمودار معینی دارد.
همین گونه در بیماری های دیگر نیز«منحنی حرارت»بدن به ترتیب خاصی در ورقه ی نمودار، ثبت می شود.
موضوع جالب آنکه ما به درستی نمی دانیم تب چیست.ولی این را می دانیم که تب، ما را از وجود بیماری هایی آگاه می سازد.
بدن به یاری تب برای دفع بیماری خود تلاش می کند.چه بر اثر تب جریان های سریعی در بدن رخ می دهد و فعالیت اعضا را سریع می کند. در این حال بدن هورمون ها، آنزیم ها و گویچه های خون بیشتری تولید می کند. گویچه های خون با میکروب های زیان بخش نبرد می کنند و آنها را از بین می برند.
در حال تب،جریان خون سریع تر می شود، نفس تند تر می زند، و همه ی این ها برای دفع مواد سمی و زاید بدن صورت می گیرد.
بدن هرگز تاب آن ندارد که تبی طولانی را تحمل کند. بر اثر یک تب 24 ساعته ذخیره ی پروتئین های بدن، همه از بین می رود.از آن رو که پروتئین یکی از نیاز های بسیار مهم بدن است، مبارزه با بیماری به شیوه ی تب برای انسان بسیار گران تمام می شود.

تعداد دفعات بازدید: 5109