روش هایی برای تقویت کردن روحیه

16

داشتن روحیه ی شاد باعث لذت بخش تر شدن زندگی روزمره می شود. همچنین افرادی که روحیه ای قوی دارند ، با مسائل مختلف راحت تر کنار می آیند و در کار های خود موفق ترند. در این مطلب 10 نکته برای تقویت روحیه را به شما معرفی می کنیم.

۱) خود را بشناسید

امروزه پیشنهاد سقراط در قرن پنجم قبل از میلاد، مبنی بر ارائه متنی برای خودشناسی، به قوت خود پا برجاست. اهداف، احساسات و محدودیت های خویش را بشناسید و با آرامش، با آنها برخورد كنید؛ خواه از طریق مطالعه و خواه از طریق اندیشیدن و تفكر. سعی كنید بعضی راه هایی را كه باعث شناخت شما از خودتان می شود و این كه چه چیزهایی شما را خوشحال می كند، پیدا كنید. اگر به این توصیه عمل كنید، بهتر قادر به كنترل زندگی و مشكلات پیش روی خود خواهید بود.

۲) به خودتان ارزش بدهید

ممكن است سخت به نظر برسد؛ اما سعی كنید رفتارتان گویای این باشد كه از خودتان مواظبت می كنید. حتی اگر همیشه احساس عدم اطمینان می كنید، برخورد و رفتار مثبت را به دنیای اطراف هدیه دهید. برخورد مردم با شما، متأثر از رفتار و پوشش شماست. بنابراین، خود ارزشی و خود اعتمادی را به نمایش بگذارید تا احترام را برای شما به ارمغان آورد.

۳) بیش از حد توانتان كار نكنید

همه ما با سخت كوشی، خواهان تأمین امنیت و رفاه خانواده مان هستیم؛ اما مهم این است كه تعادل را در زندگی خود حفظ كنیم. معمولاً آن چه ما از نظر مالی دنبال می كنیم، با آن چه تحقق می یابد، یكسان نیست. اگر برای شما تأمین معاش، مهم تر از صرف وقت با عزیزان یا لذت بردن از زندگی است، بهتر است در تعیین اولویت ها بازنگری كنید. سعی كنید برقراری تعادل را از كسی كه بین زندگی شغلی و خانوادگی اش این توازن را ایجاد كرده، بیاموزید یا این كه با خانواده یا دوستانتان درباره تأثیرات شغلی تان بر روی آنها صحبت كنید.

۴) از افراد منفی دوری كنید

از ارتباط مسموم كه برایتان ایجاد ناراحتی، عصبانیت یا ناامنی می كند، اجتناب كنید. سعی كنید ارتباط خویش را با كسانی كه برای شما افسردگی به ارمغان می آورند، به حداقل برسانید؛ یعنی كسانی كه اغلب محبت های دریافتی را بدون پاسخ می گذارند و یا كسانی كه همواره از شما انتقاد می كنند. صداقت سخنان چنین افرادی را مورد ارزیابی قرار دهید تا ببینید كه میزان حقایق موجود در سخنانشان، تا چه حد بر اساس ارتباطی مثبت و خوش بینانه است. اگر كسانی شما را تحت فشار روانی قرار می دهند، صریحاً از آنها بخواهید تا شما را رها كنند.

۵) مثبت فكر كنید

سعی كنید از حداكثر توانایی هایتان استفاده كنید و به قدرت خویش اتكا كنید. علایق شخصی تان را با مطالعه و رفتن به كلاس، توسعه دهید؛ علایق جدید را امتحان كنید و شكست هایتان را به كار گیرید.

همه ما بخشی از اوقاتمان را از دست داده ایم؛ اما افراد موفق، از شكست هایشان درس گرفته اند و مغلوب شكست ها نشده اند. اگر شما توانایی هایتان را به خوبی افزایش دهید و نقش مثبتی داشته باشید، واقعاً قادر به تبدیل موقعیت های منفی به موقعیت های مثبت خواهید بود.

۶) ورزش، ورزش، ورزش

یك رژیم غذایی مناسب و قدری فعالیت بدنی روزانه اعم از این كه پیاده روی آرام باشد یا كار بیرون فشار و اضطراب را تخفیف می دهد و روحیه را شاداب نگه می دارد. ورزش و تمرینات بدنی، افراد را از احساس برتری طلبی رهایی و توانایی های سركوب شده ذهن را ترقی می دهد و همین امر، منجر به جلوگیری از افسردگی می شود. برای اشخاص متفاوت، ورزش های مناسب با آنها وجود دارد. تمرینات كششی و یوگا، برای تخفیف فشار، بسیار مناسبند. بعضی تمرینات نیز می توانند به رفع عصبانیت كمك كنند؛ البته ورزش بیرون از منزل، فواید مضاعفی دارد. نور آفتاب نیز در بهبود روحیه و تخفیف افسردگی، عامل مؤثری می باشد.

۷) بخشی از اوقاتتان را تنها بگذرانید

«لذت بردن از جمع دوستان» و «تنهایی»، دو بخش از زندگی اند كه برای تقویت روحیه، بسیار مهم می باشند.

علاوه بر گذراندن ۲۰ دقیقه در حمام، گوش دادن به موسیقی یا خروج از منزل به قصد لذت بردن از طبیعت، زمانی را برای لذت بردن از تنهایی خویش، صرف كنید. اگر این امر را سخت یافتید، ممكن است با توسل به اجتماع، از مشاركت در موضوعات مهم، دوری كنید.

۸) به دیگران كمك كنید

وقتی مشكلاتتان طاقت فرسا به نظر رسید، نشان دهید كه كمك دیگران، می تواند اضطراب و نگرانی شما را برطرف كند. بنابراین، مشكلاتتان را كاملاً در منظر دیگران قرار دهید. كمك بلاعوض در مسائل اجتماعی یا كمك به دوستان نیز می تواند به نفع شما تمام شود. در مقابل كمكی كه دریافت كرده اید، به همان میزان به دیگران مساعدت نمایید. به این ترتیب، جمعیت مناسبی از دوستان و اقوامی را در اطراف خود جمع می كنید كه شریك اوقات خوش شما هستند و مددكاران زمان تنگی و سختی تان، خواهند بود.

۹) ارتباط و مراوده

با روشی روشن و در عین حال همراه با آرامش و متانت، احساساتتان را نسبت به خانواده، دوستان، مدرسه و دانشگاه بیان كنید و با دقت كامل، به جواب آنها گوش فرا دهید. هرگز خود را تحت فشاری كه ناشی از عدم بیان احساساتتان است، قرار ندهید؛ زیرا این فشار، انفجار ناگهانی در پی خواهد داشت و دیگران، شما را به «عصبانیت» خواهند شناخت.

عصبانیتی را كه باعث پریشانی و دانستن نقاط ضعف شما می شود، كنترل كنید و هرگز اجازه ندهید دیگران ذهن شما را بخوانند.

۱۰) موقع احتیاج، كمك بطلبید

افرادی را پیدا كنید كه هنگام مشكلات، بتوانید با آنها مشورت كنید. اگر پس از مشورت با دوستان و خانواده تان، مشكلاتتان همچنان طاقت فرسا جلوه می نماید و احساس عدم آرامش می كنید، با مشاورانی صحبت كنید كه خواهان كمك و یاری به شما هستند. اگر احساس عدم امنیت، نگرانی، ناراحتی و پریشانی می كنید، از یك مشاور متخصص كمك بگیرید.

دفعات بازدید : 95