11 گام طلایی برای مقابله و پیشگیری از ابتلا به سرطان

11 گام طلایی برای مقابله و پیشگیری از ابتلا به سرطان

سرطان به شکل بسیار گسترده ای در حال گسترش است. این بیماری نتیجه ایجاد اختلال در سلول های بدن فرد است؛ سرطان در اثر موارد مختلفی ایجاد خواهد شد که اصلی ترین آن سبک زندگی فرد است. روش های مختلفی برای برای پیشگیری از ابتلا به سرطان وجود دارند که در مطلب زیر به 11 مورد مهم و اساسی اشاره شده است. با دکتر سلام همراه باشید.

می گویند سونامی سرطان در شهرهای بزرگ مثل تهران در راه است اما اگر این توصیه ها را رعایت کنید، می توانید امیدوار باشید که نام شما در میان آن ها نخواهد بود.

برخی از متخصصان و مسئولان، از نردیک شدن سونامی سرطان می گویند و برخی دیگر معتقدند گر چه آمار ابتلا به سرطان بالا رفته است اما نمی توانیم در مورد آمدن این سونامی ادعایی داشته باشیم. با این وجود آمار هایی که دکتر اسدالله علیدوستی در افتتاحیه نهمین کنگره کلینیکال آنکولوژی اعلام کرده است، حاکی از آن است که فاجعه در چند قدمی ماست و هر روز که می گذرد، نزدیک تر می آید. علیدوستی می گوید حدود 60 درصد موارد جدید ابتلا به سرطان در کشور های کم تر توسعه یافته بروز پیدا خواهد کرد و کشور ما هم از موج سرطانی که قرار است در جهان به راه بیفتد، بی نصیب نخواهد ماند. به بهانه همین ارقام و آمار ها، نگاهی به یافته های پژوهشگران انداختیم. محققان بر این باورند که با اصلاح سبک زندگی و تغذیه مناسب، می توان تا اندازه زیادی غول سرطان را مهار کرد.

انگور قرمز بخورید

از خواص ضد سرطانی انگور، به ویژه نوع قرمز آن هر چه بگوییم کم گفته ایم. محققان معتقدند این میوه سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که می توانند خطر ابتلا به سرطان را پایین بیاورند. از نظر پژوهشگران احتمال ابتلا به سرطان های معده، پوست، کبد، غدد لنفاوی و سینه با مصرف انگور قرمز به شکل قابل توجهی کم تر می شود و گذشته از این، رنگ دانه های موجود در این میوه می توانند سلامت پوست مصرف کنندگان را هم تأمین کند. پس تا فصل انگور تمام نشده، با کمک این میوه یک قدم برای کم کردن خطر سرطان بردارید.

سیر و پیاز را فراموش نکنید

از بوی پیاز خام نترسید و با غذای تان چند پر از آن را مصرف کنید. از نظر محققان پیاز و موسیر سرشار از آنتی اکسیدان هستند و ترکیباتی که برای توقف رشد سلول های سرطانی یا پیش گیری از این بیماری مهلک لازم است را در خود دارند. پس اگر با پیاز خام میانه ای ندارید، لااقل آن را کم تفت دهید و در غذای تان بریزید.از طرف دیگر، مصرف سیر را هم فراموش نکنید. به گفته محققان سیر یک داروی طبیعی ضد سرطان است. از نظر آن ها مصرف مداوم سیر خطر ابتلا به سرطان کولون را تا 50 درصد کاهش می دهد.

از گوشت قرمز فاصله بگیرید

افرادی که هر روز حدود 150 گرم گوشت قرمز می خورند، 13 درصد بیش تر از دیگران با خطر مرگ بر اثر بیماری های قلبی یا سرطان روبه رو هستند. از نظر پژوهشگران زنانی که پروتئین حیوانی زیادی مصرف می کنند، 70 درصد بیش تر از دیگران ممکن است به مشکلات مربوط به غدد لنفاوی مبتلا شوند و آنهایی که چربی های اشباع شده در غذای شان به وفور دیده می شود، تا 90 درصد با چنین خطری رو به رو هستند. مصرف ماهی به جای گوشت قرمز و استفاده از روغن زیتون به جای کره و روغن های آفتاب گردان می تواند تا اندازه زیادی این خطر را کم کند.

کمتر کباب بخورید

هر وقت می خواهید خودتان را تقویت کنید، به جای درست کردن شام سراغ کبانی ها می روید و دو سیخ کوبیده می خورید؟ محققان می گویند این بدترین راهی است که برای تقویت کردن خودتان انتخاب می کنید.بررسی ها نشان می دهد مصرف خوراکی های دودی و مواد غذایی که روی آتش کباب می شوند خطر ابتلا به سرطان معده را بالا می برند. پس برای حفظ جان تان هم که شده، خود را کم تر تحویل بگیرید و از خیر برنج دودی و کباب بگذرید.

30 دقیقه قدم بزنید

کار و خستگی را بهانه نکنید و 30 دقیقه از هر روزتان را بدون فکر کردن به هیچ چیز صرف قدم زدن کنید. محققان می گویند نشستن های مداوم می تواند شما را به جمع بیماران سرطانی وارد کند. بررسی های آن ها نشان می دهد زنانی که هر روز 30 تا 40 دقیقه راه می روند، کم تر با خطر ابتلا به سرطان سینه رو به رو می شوند.
گذشته از این، آن ها فشار خون و سطح کلسترول پایین تری هم دارند و از آن جا که هورمون های شان هم تنظیم می شود، در کنار سرطان خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های دیگر را هم پشت سر می گذارند.

چیپس و پنیر ممنوع

وقتی غذا ها در درجه حرارت بالا سرخ یا بو داده می شوند، ترکیبی سرطان زا به نام آکریل آمید از آن ها آزاد می شود که می تواند بدن شما را هم دست خوش تغییرات شیمیایی کرده و سلامت شما را به شکل قابل توجهی تهدید کند. بررسی های محققان نشان می دهد که آزاد شدن این ماده، می تواند افراد را با خطر ابتلا به انواع مختلفی از سرطان رو به رو کند، پس به جای سیب زمینی سرخ شده و چیپس، پوره سیب زمینی بخورید.

در آرایشگاه مانیکور نکنید

محققان می گویند کارهای به ظاهر ساده ای که آرایشگران انجام می دهند می تواند شما را با خطر سرطانی شدن رو به رو کند. یکی از کار ها، خشک کردن لاک با کمک دستگاه است. حتما دیده اید که سالن های آرایشی برای زود تر خشک شدن لاک از دستگاه هایی که با نور این کار را انجام می دهند استفاده می کنند. خوردن همان نور به دستان شما کافی است تا با خطر ابتلا به سرطان پوست رو به رو شوید.

آسپرین بخورید

اگر پزشک به شما خوردن آسپرین را توصیه کرده، از مصرف کردنش اجتناب نکنید. محققان می گویند زنانی که هر روز یک عدد آسپرین می خورند، کم تر از دیگران با خطر ابتلا به سرطان تخمدان رو به رو می شوند. البته به خاطر چنین یافته ای خودسرانه سراغ مصرف این دارو نروید. اگر بدن شما برای تنظیم فعالیت هایش به آسپرین نیاز نداشته باشد، مصرف آن احتمال از دست دادن جان تان را بیش تر می کند.

شیر بنوشید

بررسی های تازه نشان می دهد مصرف کلسیم می تواند خطر ابتلا به سرطان کولون را به شدت کاهش دهد. از نظر محققان 700 میلی گرم کلسیم روزانه، 45 درصد احتمال ابتلا به این سرطان را در مصرف کنندگانش کاهش می دهد. البته محققان می گویند برای این که از این فایده شیر بهره مند شوید و در کنارش زیانی به بدن تان نرسانید، باید نوع کم چرب آن را میل کنید.

بیشتر بایستید؛ کم تر بنشینید

محققان می گویند کسانی که در طول روز بیش تر در حالت نشسته قرار دارند و میانه ای با ایستادن ندارند، 24 درصد بیش تر از دیگران در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ و سرطان آندومتر قرار دارند. محققان در بررسی های دیگرشان دریافته اند کسانی که بیننده حرفه ای تلویزیون هستند، در مقایسه با آن هایی که اهل تماشای برنامه های تلویزیونی نیستند، 54 درصد بیش تر با خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ رو به رو می شوند. آن ها توصیه می کنند برای کم کردن خطر ابتلا به سرطان، در هر ساعت چند بار از سر جای تان بلند شوید و حتی اگر کاری برای انجام دادن ندارید، چند قدمی راه بروید.

اتاق خواب تان را تاریک کنید

شما هم از آن دسته آدم هایی هستید که وقت خوابیدن چراغ خواب را روشن می گذارند؟ از نظر محققان این عادت تنها احتمال چاق شدن تان را بیش تر نمی کند بلکه بر اساس بررسی ها قرار گرفتن در معرض نور در زمان خواب خطر ابتلا به سرطان تخمدان و سینه در زنان را افزایش می دهد. نور شبانه تولید طبیعی ملاتونین در بدن را سرکوب می کند و بر اساس پژوهش ها خطر ابتلا به سرطان سینه در زنانی که سطح ملاتونین شان پایین می آید، بیش تر از زنان دیگر است..

منبع: تابناک

دفعات بازدید : 89