تاثیر تکنولوژی بر دندانپزشکی زیبایی

تاثیر تکنولوژی بر دندانپزشکی زیبایی

فناوری و افزایش دانش انسان باعث شده است که روش ها و تکنیک هایی نوین برای درمان بیماری های مختلف و راهکارهای دندانپزشکی زیبایی بدست آید. این فناوری های باعث می شود کیفیت خدمات دندانپزشکی افزایش یابد.

بشر امروزی توجه بیشتری به مقوله زیبایی دارد و از آنجا که دهان و دندان سهم بزرگی از زیبایی چهره را به خود اختصاص می‌دهد، سیلی از جامعه جهت دریافت خدمات زیبایی در ناحیه دهان ودندان به سمت مراکز دندانپزشکی جاری شده است.
شفا آنلاین>سلامت>سرعت بالای پیشرفت علم و تکنولوژی در عصر حاضر تفاوتهای چشمگیری را با دهه‌های گذشته به وجود آورده است. پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه دندانپزشکی در چند دهه اخیر، موجب بروز انشعابات تخصصی مختلفی در این رشته شده است.

بشر امروزی توجه بیشتری به مقوله زیبایی دارد و از آنجا که دهان و دندان سهم بزرگی از زیبایی چهره را به خود اختصاص می‌دهد، سیلی از جامعه جهت دریافت خدمات زیبایی در ناحیه دهان ودندان به سمت مراکز دندانپزشکی جاری شده است.

از سوی دیگر داشتن دندانهای سالم و پاکیزه در میان اقشار مختلف جامعه به لحاظ فرهنگی یک ارزش محسوب می‌شود؛ از این رو متقاضیان دریافت خدمات درمانی در حوزه دهان و دندان بی شمارند. یقینا پیشرفتهای علمی و تکنولوژیک و تولد تخصصهای مختلف در علم دندانپزشکی نیز زاییده همین در خواستهای ریزبینانه و جزئی نگر افراد جامعه و در جهت تامین نیازهای عموم مردم می‌باشد.
امروزه تخصص‌های رشته دندانپزشکی نه تنها منحصر به حفره دهان نشده بلکه تمامی مباحث مربوط به بهداشت، درمان و زیبایی را در ناحیه سر وگردن پوشش می‌دهند. سر وگردن موقعیت خاصی در بدن دارد و حاوی بیشترین تنوع بافتی و شاهراه مرکز فرماندهی و حیاتی‌ترین ارگان بدن یعنی مغز می‌باشد، که تمام بافتها و اعضا را تحت کنترل و اداره خود دارد.
از این رو هر اختلالی در ناحیه سر و گردن می‌تواند با انتقال به مغز، حیات انسان را تهدید نماید. همچنین از دیدگاه زیبایی شناختی، تنها داشتن دندانهایی زیبا بدون وجود هماهنگی وتناسب بین اجزای صورت برای داشتن چهره‌ای زیبا کافی نیست و گاهی برای تامین جذابیت چهره ایجاد تغییراتی در فک وصورت بعلاوه طراحی لبخند بر روی دندانها مقصود را هرچه بیشتر و بهتر حاصل می‌نماید. از سوی دیگر گاهی بروز علائمی در سر وگردن نشانگر اختلال در سایر نقاط بدن می‌باشد، بطور مثال بروز درد در فک پایین می‌تواند نشانه عارضه قلبی و هشداری برای ایست قلبی باشد. پزشکان قدیمی از بافت سطحی زبان و رنگ و شکل مخاط دهان پی به نحوه عملکرد ارگانهای داخلی بدن کبد و معده می‌برند.
تمام این پیچیدگی‌ها اهمیت ارگانهای تشکیل دهنده سروگردن و ارتباط حساس بین این ارگانها و سایر ارگانهای بدن را اثبات می‌کنند و همچنین لزوم تشخیص کارشناسانه علل مشکلات در این ناحیه و اهمیت و حساسیت ارائه طرح درمان جامع با توجه به کل سیستم فک و صورت و سر وگردن را نشان می‌دهد.
تشخیص، طراحی درمان و اجرای هرچه مطلوبتر آن گاها نیازمند مشاوره‌های تخصصی چند شاخه از علوم دندانپزشکی می‌باشد و گاهی حتی چند متخصص بر روی یک دندان واحد درمان انجام می‌دهند تا تمامی جزئیات در درمانها لحاظ شده و بهترین تکنیک با توجه به شرایط دندان به عنوان یک واحد از مجموعه انتخاب و پیاده شود تا ضمن بازسازی مجدد هماهنگی نرمال و طبیعی با سایر اجزا ء مجموعه برقرار گردد.
بطور مثال اگر فردی با شکایت از درد در ناحیه یکی از دندانهایش مراجعه نماید و علت ناراحتی مجموعه‌ای از مشکلات ریشه باشد، ولی تاج تشخیص داده شود بهترین نتیجه زمانی حاصل می‌شود که درمان ریشه توسط متخصص ریشه و بازسازی تاج توسط متخصص دندانپزشکی ترمیمی یا پروتزهای دندانی (بسته به شرایط) و درمان ریشه توسط مین بافت صورت گیرد.
در گذشته‌ای نه چندان دور هر خانواده به یک دندانپزشک اعتماد می‌کرد و تک تک اعضای آن خانواده جهت کلیه خدمات دهان و دندان خود به همان دندانپزشک مراجعه می‌نمودند، حال آنکه امروزه با وجود تخصص‌هایی همچون دندانپزشکی اطفال و دندانپزشکی سالمندان افراد خانواده می‌توانند با توجه به شرایط سنی خود خدمات تخصصی‌تر و بهتری را دریافت نمایند. هر فرد با دسترسی به متخصین مختلف می‌تواند مشکلات دهان و دندان خودرا به بهترین نحو رفع کند. از انجاییکه تسلط به دانش و مهارت کلیه تخصص‌ها در یک فرد واحد امریست محال، تشکیل تیم‌های دندانپزشکی متشکل از دندانپزشکان متخصص در رشته‌های مختلف و خدمت رسانی گروهی در یک مجموعه واحد بسیار کار آمد می‌باشد. لازم به ذکر است که نقش دندانپزشکان عمومی در غربالگری و هدایت بیمار در تیم تخصصی بسیار مهم و کلیدی می‌باشد. زیرا عامه مردم خود قادر به تشخیص منشا مشکلات خود نیستند و از طرفی آشنایی کامل با تخصص‌های دندانپزشکی و قابلیت‌های آنها ندارند.

بطور مثال فردی که از وجود دردی مزمن در مهره گردن خود رنج می‌برد اغلب گمان نمی‌کند که این درد می‌تواند به علت نحوه قرار گیری نا صحیح دندانهای فک بالا و پایین روی هم باشد که فقط و فقط به دست تیم تخصصی دندانپزشکی شامل متخصص دندانپزشکی شامل متخصص ارتودنسی، متخصص مفاصل گیجگاهی فکی، و گاهی چند متخصص دیگر قابل درمان می‌باشد.

بنابر‌این لازم است در راس هر تیم تخصصی یک دندانپزشک عمومی که نسبت به تمام تخصص‌ها آگاهی کلی و نسبی دارد قرار بگیرد و مسئولیت معاینه، تشخیص و طراحی درمان را بپذیرد و بیمار را در مسیر مناسب مناسب هدایت نماید، تا درمانهای تخصصی به ترتیب علمی خود اجرا و تکمیل شوند. مراجعه مستقل بیماران به متخصصین که در مراکز مختلف بصورت پراکنده مشغول به فعالیت هستند موجب سردر گمی، اتلاف وقت و متحمل هزینه اضافه خواهد شد. امید است در میهن عزیزمان با نهادینه شدن فرهنگ همکاری گروهی بین دندانپزشکان سیستم‌های درمانی سازماندهی شوند تا هم وطنانمان بتوانند به سهولت با مراجعه به یک مرکز درمانی، تمام خدمات تخصصی را به عالیترین شکل دریافت نمایند.

منبع/شفا آن لاین

دفعات بازدید : 153