مسواک سه بعدی چیست؟

مسواک سه بعدی چیست؟

دانشمندان در تلاش برای ساخت مسواکی که به طور کامل و صد درصد دندان ها را پاک کند موفق به ساخت مسواک سه بعدی با استفاده از چاپگر سه بعدی شده اند. این مسواک به این صورت ساخته می گردد که ابتدا دندانپزشکان یک قالب کلی از دهان و فک بالایی و پایینی بیمار انجام می دهد و پس از آن براساس طرح ساختاری فک، با استفاده از پرینتر سه بعدی و نوع خاصی از الیاف و پلیمرهای خاص ساختار دندان ها و حتی فاصله ی بین دندانی را ساخته و یک مسواک سه بعدی تولید می گردد.

این مسواک دارای ۴۰۰ سلول مویی برای پاک کردن بهتر دندان ها و حتی نخ دندان برای فاصله ی بین دندان ها است. بررسی ها نشان می دهند برای استفاده از این مسواک سه بعدی فرد باید با استفاده از دستگیری تعبیه شده در جلوی مسواک آن را با زاویه ی ۴۵ درجه در دهان خود از بالا به پایین و حرکت کند و به این صورت براساس اذعان سازندگان مسواک ۱۰ مرتبه بهتر از مسواک های عادی، دندان های خود را پاک کند.

مسواکی که در ۶ ثانیه دهان را تمیز می‌کند

دندانپزشکان مسواک سه بعدی را ابداع کردند که می‌تواند در مدت زمان ۶ ثانیه دهان را تمیز کند. این مسواک پلاستیکی که بلیزیدنت Blizzident نام دارد، از ۴۰۰ برس نرم و مخروط شکل درست شده است. همچنین در این مسواک شکافی برای نخ دندان، مناسب دندان فرد طراحی شده است.

طرح اولیه این مسواک از دندان یک بیمار برداشته شده است و دندانپزشکان پس از طراحی، آن را با استفاده از استریولیتوگرافی به یک شی سه بعدی تبدیل کردند. به گفته سازندگان، این مسواک هیچ شباهتی با مسواک‌های معمولی ندارد و بیشتر شبیه یک محافظ دهان و دندان است. برای مسواک زدن با این دستگاه، فرد باید آن را گاز بگیرد و در مدت ۶ ثانیه دندان‌هایش تمیز خواهند شد.

خریدن یکی از این مسواک‌ها بسیار آسان است. کافی است دندانپزشک شما قالبی از دندان شما بگیرد و آن را به آزمایشگاه دندانپزشکی بفرستد. در آنجا این قالب به‌صورت دیجیتالی اسکن شده و سپس در بلیزیدنت بارگذاری می‌شود. چون این مسواک‌ها منحصراً بر روی دندان شما جا می‌خورد، می‌توانید مطمئن باشید که هیچ‌ کس به‌ جز شما از آن استفاده نخواهد کرد.

هرگونه کپی برداری و استفاده از این مطلب با ذکر منبع دکتر سلام مجاز می باشد.


در این باره بیشتر بخوانید: افزایش سفیدی دندان با روش های ساده

کمک به سفیدی دندان ها و کاهش وزن با مصرف سرکه


 

دفعات بازدید : 117