آزمایش hiv (ایدز) چیست و چطور انجام می شود؟

آزمایش HIV (ایدز) چیست و چطور انجام می شود؟

آزمایش HIV (ایدز) چیست و چطور انجام می شود؟


آزمایش ایدز و HIV یک آزمایش خون ساده است که تشخیص می دهد آیا آنتی بادی علیه ویروس HIV در خون شما وجود دارد یا خیر؟ ( آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که بدن برای مقابله با ویروس ها و از بین بردن آنها تولید می کند گرچه آنتی بادی هایی که بدن تولید می کند برای مقابله با ویروس HIV کارایی لازم را ندارند) این آنتی بادی ها ممکن است سه تا شش ماه پس از مواجهه شما با HIV طول بکشد تا در خون شما ظاهر شوند، که به این فاصله زمانی دوره پنجره می گویند. اگر شما در دوره پنجره آزمایش بدهید و جواب آزمایش منفی باشد باید سه ماه بعد دوباره آزمایش بدهید تا مطمئن شوید که آلوده به HIV نشده اید.


قبل و بعد از آزمایش چه اتفاقی می افتد؟ چه کسانی از جواب آزمایش من مطلع می شوند؟
در نظر داشته باشید که تست HIV فقط با رضایت خودتان انجام می شود و در صورتیکه به مراکز مشاوره بیماری های رفتاری مراجعه کنید قبل و بعد از انجام آزمایش می توانید مشاوره دریافت کنید. در این مراکز یک مشاور به طور خصوصی با شما مشاوره خواهد کرد و در صورتیکه سوالی داشته باشید به سوالات شما پاسخ خواهد داد و فرصت خوبی برای بدست آوردن اطلاعات راجع به HIV و ایدز است. جواب تست شما کاملا محرمانه خواهد بود و به صورت کتبی فقط به خودتان تحویل داده خواهد شد.
به خاطر داشته باشید که آزمایش دادن فقط با رضایت و انتخاب خودتان است و صرف مراجعه به مرکز مشاوره یا تماس گرفتن یا پرسیدن سوال کسی شما را مجبور به آزمایش دادن مجبور نمی کند و در صورتیکه آزمایش بدهید جواب آن کاملا محرمانه خواهد بود.

دفعات بازدید : 122