اندام نوزاد سالم چگونه اند

baby-sleeping-schedule
وقتی نوزادتان به دنیا آمد با نگاهی سریع و کلی می توانید به صورت نظری از سالم بودن و طبیعی بودن وضعیت اندامی و جسمی وی مطلع شوید با این راهنمایی ها شما را در این امر کمک می کنیم.

ظاهر طبیعی نوزاد چگونه باید باشد؟
بینی
از آنجایی که نوزادان از طریق بینی تنفس می کنند و راههای تنفسی آنها باریک هستند، مقدار کمی مایع بینی یا مخاط بینی ممکن است نفس کشیدن آنها را با صدا همراه کند. حتی اگر سرما نخورده و مشکلی نداشته باشند. با دکتر کودکان درمورد استفاده از قطره بینی و چیزهایی که بتواند مجاری تنفسی کودک را بازکند مشورت کنید. عطسه کردن هم در میان نوزادان امری متداول بوده و یک واکنش طبیعی کودک است. البته اگر ناشی از عفونت، آلژی و مشکلات دیگر نباشد.
دهان
وقتی کودک تازه متولد شده شما دهانش را برای خمیازه کشیدن یا گریه کردن باز می کند، ممکن است متوجه نقطه های سفید کوچکی در سقف دهان او شوید. این مجموعه های کوچک سلولی را مروارید آپشتاین می نامند که در هفته های نخست بعد از تولد محو خواهند شد.
گردن
معمولا گردن در نوزادان خیلی کوتاه به نظر می آید برای اینکه بین لپ های چاق و لایه های پوست پنهان می شود.
سینه
از آنجایی که دیواره سینه کودک نازک است، ممکن است خیلی راحت بخش بالای سینه کودک خود را با هر ضربان قلب او احساس یا لمس کنید. این مساله طبیعی است و جای نگرانی ندارد. همچنین هم پسرها و هم دخترهای نوزاد می توانند سینه بزرگ داشته باشند. این موضوع به هورمون های استروژن دختر که ازطریق رحم مادر در زمان بارداری به او انتقال یافته، مربوط می شود. ممکن است شما زیر بافت نوک پستانها، غده های سفت گردی احساس کنید و گاهی اوقات متوجه بیرون ریختن مایع شیری از نوک پستانهای او شوید. بزرگی سینه معمولا در هفته های ابتدایی بعد از تولد نمایان می شود. برخلاف آنچه برخی از والدین تصور می کنند، نباید بافت پوست سینه را فشار داد. این باعث کوچک ترشدن هرچه زودتر سینه نخواهد شد.
بازوها و پاها
بعد از تولد، نوزادانی که نه ماه تمام در رحم مادر بوده اند، تمایل دارند همان حالت قرارگرفتن در داخل رحم مادر را به خود بگیرند. برای همین بازوها و پاهای خود را به صورت خم شده و نزدیک به بدن خود نگه می دارند. دست آنها معمولا بسته است و شاید حتی برای شما بازکردن آن هم کمی دشوار باشد. برای اینکه با لمس کردن یا قراردادن یک وسیله در مشت آنها، بلافاصله دست خود را دوباره مشت می کنند.
ناخن ها
ناخن بچه در زمان تولد می تواند به اندازه ای بلند باشد که حتی وقتی دست خود را نزدیک صورت خود می برد، پوستشان را خراش دهد. دراین صورت می توانید با یک قیچی کوچک مخصوص ناخن های او را کوتاه کنید. بعضی اوقات والدین نگران منحنی بودن ظاهر پاها و دست های نوزادان هستند. ولی اگر یاد حالت قرارگرفتن او و خم بودن دست ها و پاهایش در رحم مادر بیفتید،  این شکل پاها و دست ها جای تعجبی باقی نمی گذارد. شما می توانید معمولا پاهای بچه خود را تکان داده و به حالت راه رفتن قرار دهید. این اتفاق به طور خودکار زمانیکه وزن بچه افزایش پیدا می کند و راه می رود، در دو سه سالگی می افتد
دفعات بازدید : 108