صحبت با یک دندانپزشک پلیس!

صحبت با یک دندانپزشک پلیس!
Elba-Garcia5-1170x658

 این خانم دندانپزشک که در حین اشتغال به دندانپزشکی به شغل پلیسی نیز فعالیت دارد درباره زندگی اش می گوید و نحوه فعالیت خود و چگونگی تغییر مسیرش از شغل دندانپزشکی به پلیسی را شرح میدهد پای این گفتگوی جالب نشسته ایم

خانم دکتری که بعد از ۲ بار دندان‌پزشکی خواندن کمیسر شد!

تنها آروزی Elba Garcia از دوران کودکی یعنی زمانی که در مکزیکوسیتی زندگی می‌کرد، این بود که دندان‌پزشک شود. او می‌دانست که برای رسیدن به‌ خواسته‌اش باید چه مسیری را طی کند، اما پایان داستان با آنچه تصور می‌کرد تفاوت زیادی پیدا کرد. امروز شغل او با دندان‌پزشکی فاصله بسیار زیادی دارد. دکتر گارسیا در حال حاضر یک تاجر، رهبر اجتماعی و کمیسر شهر دالاس است.

آرزوی او برای دندان‌پزشک شدن، از تأثیری که پدرش به‌عنوان یک پزشک و مادرش به‌عنوان یک معلم بر روی او گذاشته بودند، نشأت می‌گرفت. او می‌گوید: قبل از اینکه رژیم‌های غذایی سالم در بین مردم رایج شوند، رعایت آن‌ها در خانه ما به‌صورت یک عادت درآمده بود. والدین من همیشه ما را از جویدن آدامس و خوردن شیرینی و نوشابه‌های گازدار منع می‌کردند. شاید به همین دلیل باشد که من دندان‌پزشک شده‌ام.
دکتر گارسیا در کشور خودش در رشته دندان‌پزشکی‌ فارغ‌التحصیل شد و تصمیم گرفت در زادگاهش وارد کار بالینی شود، اما همسرش او را متقاعد کرد که در ایالات‌متحده، موقعیت‌های شغلی بهتری برای یک دندان‌پزشک اهل آمریکای لاتین وجود دارد. دکتر گارسیا می‌گوید: آن زمان همسرم به‌تازگی از دانشکده حقوق فارغ‌التحصیل شده بود و به من می‌گفت مکزیک از وکلا اشباع شده است و در دالاس دندان‌پزشکان کمتری از آمریکای لاتین حضور دارند.

بنابراین، خانم دکتر گارسیا تصمیم گرفت مسیر جدیدی را برای زندگی انتخاب کند و به دالاس، یعنی شهری که همسرش در آن بزرگ شده بود مهاجرت کرد، اما به‌سرعت با ۲ مشکل جدید مواجه شد. اول اینکه مدرک دندان‌پزشکی‌اش در ایالات‌متحده ترجمه نمی‌شد و دوم اینکه باید انگلیسی یاد می‌گرفت. او می‌گوید: دانش انگلیسی من در حدی بود که بتوانم به مک‌دونالد بروم و یک Big Mac سفارش بدهم، بنابراین باید تازه شروع می‌کردم به کلاس زبان بروم.

اینجا بود که دکتر گارسیا باید مسیری که در مکزیک رفته بود را از سر می‌گرفت و دوباره دندان‌پزشکی می‌خواند. او همزمان با گرفتن تخصص جراحی از کالج دندان‌پزشکی بیلور (BCD)، زبان انگلیسی‌اش را هم تقویت کرد و پس از فارغ‌التحصیلی در سال ۱۹۹۰، مشتاقانه می‌خواست از مهارت‌هایی که کسب کرده است استفاده کند. او می‌گوید: آن زمان من از دو دانشکده دندان‌پزشکی فارغ‌التحصیل شده بودم و همیشه به شوخی می‌گفتم که ۲کتر هستم!

بعد از کار کردن در یک کلینیک دندان‌پزشکی خصوصی، کار در مطب یک دندان‌پزشک بازنشسته به او پیشنهاد شد، اما اینجا بود که دکتر گارسیا باید از روی یک مانع جدید می‌پرید و آن هم جمع کردن پول زیاد برای خرید ابزار و وسایل مورد نیازش بود. او می‌گوید: زمانی که برای خرید تجهیزات مطب درخواست وام کردم، با یک مشکل جدید مواجه شدم و آن این بود که به اعتقاد روسای بانک‌ها، پشتوانه مالی من در دالاس به‌اندازه کافی محکم نبود. اینجا بود که فهمیدم مشاور مالی داشتن چقدر مهم است.
بنابراین، خانم دکتر مجبور شد تمام پس‌اندازش را خرج کند. خودش می‌گوید سخت‌ترین چالش برای یک پزشک جوان، وام گرفتن برای راه‌اندازی مطبی است که هنوز از آن درآمدی حاصل نمی‌کند. چراکه پزشکان باید برای دریافت وام شرایط خاص و پشتوانه خوب داشته باشند و از طرف دیگر، مطمئن باشند که می‌توانند قسط‌های خود را پس بدهند.

حالا دکتر گارسیا دو فرزند پسر دارد و بین کار دندان‌پزشکی، فعالیت‌های اجتماعی و خانواده‌اش توازن برقرار کرده است و این سبک زندگی پویا، باعث شده در کارش بسیار موفق شود. او می‌گوید: بعضی روزها که درگیر فرزندانم بودم، باید پاره وقت کار می‌کردم. مهم نبود که چقدر کار داشتم، اما باید حتماً ساعت ۶ عصر با خانواده‌ام شام می‌خوردم. من دندان‌‌پزشکی را از این نظر که به فرد اجازه می‌دهد برنامه شخصی‌اش را خودش تنظیم کند، شغل فوق‌العاده‌ای یافته‌ام.
اشتیاق و آرزوی کمک به دیگران، به‌زودی منجر به این شد که دکترگارسیا فعالیت جدیدی را شروع کند. بیمارانش سال‌ها از مشکلاتی که در شهرشان داشتند به او گفته بودند و زمانی که به او پیشنهاد دادند عضو شورای شهر شود، پذیرفت. از آنجایی که او سال‌ها برای خود نقشه اقتصادی ترسیم کرده بود، این اعتماد به نفس را در خود احساس می‌کرد که برای جهش اقتصادی جامعه‌اش دورنما ترسیم کند.

دکتر گارسیا در فعالیت ۸ ساله‌اش در شورای شهر دالاس، موفقیت‌های زیادی کسب کرد و نقش کلیدی در بسیاری از پروژه‌ها، از جمله پروژه مرکز فرهنگی آمریکای لاتین بازی کرد. پس از آن، از او درخواست شد که کمیسر منطقه ۴ شهر دالاس شود و او اولین فرد اهل آمریکای لاتین بود که در این سمت قرار گرفت.
دکتر گارسیا می‌گوید: من همیشه می‌دانستم که می‌خواهم دندان‌پزشک بشوم، اما هرگز فکر نمی‌کردم در جایگاهی قرار بگیرم که به مردم کمک کنم و خدمات بدهم. این که احساس کنی می‌توانی به‌عنوان یک مهاجر اهل امریکای لاتین که جزو اقلیت شهروندان ایالات‌متحده آمریکا است مشکل مردم را حل کنی فوق‌العاده است! من دوست دارم در را به روی کسانی که از این موقعیت‌ها بی‌بهره هستند بگشایم.

او در حال حاضر فقط ۱ روز در هفته در مطب به کار دندان‌پزشکی می‌پردازد و باقی وقتش را به‌عنوان کمیسر شهر دالاس و ریاست بسیاری از کمیته‌ها در رشته‌های مختلف صرف می‌کند.
دکتر البا گارسیا می‌گوید: من بسیار احساس خوشبختی می‌کنم. همیشه به دانشجویان می‌گویم که در موقعیت‌های خوب غرق هستند و اگر سخت تلاش کنند، می‌توانند هرچه می‌خواهند به دست آورند. یعنی همان کاری که من برای به دست آوردن جایگاه فعلی‌ام انجام داده‌ام.

دفعات بازدید : 97