انواع خمیر دندان و کودک

child-eat-fluoride-toothpaste-1
والدین تعیین کننده  خمیردندانی  هستند که کودک استفاده می کند پس باید بدانند چه نوع خمیردندانی با چه میزان فلورایدی باید تهیه کنند در این مطلب مطالبی در این مورد آورده ایم.

با رویش دندان، کار تمیز کردن دندان هم آغاز می شود. در سنین پایین به جز مسواک، گاز یا پارچه تمیز نباید برای پاک کردن دندان کودک از وسیله دیگری استفاده کرد چرا که این امر برای کودک ناخوشایند است.
با اضافه شدن تعداد دندان ها در دو سالگی به ۱۶ دندان و در سه سالگی به بیست دندان استفاده از پاک کننده کمکی مثل خمیر دندان توصیه می شود. قبلا، برای خمیر دندان کودک استاندارد خاصی وجود داشت به عنوان مثال این گونه مطرح می شد که خمیر دندان کودکان باید حاوی فلوراید کمتری باشد اما امروزه به جز چند کشور که حساسیت بیشتری روی این قضیه نشان می دهند توصیه به تولید خمیر دندان با فلوراید کمتر الزامی نیست. مسأله دیگر در استفاده از خمیر دندان برای کودکان، خطر بلعیدن مقدار زیادی فلوراید توسط کودک است؛ بنابراین به مادران توصیه می شود مقدار کمتری از خمیر دندان روی سطح مسواک قرار دهند. برای سنین زیر ۲ سال باید یک لایه نازک خمیر دندان بر سطح الیاف مسواک قرار داد و در سنین بالاتر از ۲ سال به اندازه یک نخود از خمیر دندان استفاده کرد.
اگر به همین منوال از خمیر دندان استفاده شود، هیچ مشکلی پیش نمی‌آید اما آن دسته از افرادی که در مناطقی که فلوراید آب بالاست زندگی می‌کنند مثل ( ماکو، بوشهر و مناطقی از استان یزد ) و خمیر دندان هم به مقدار زیاد استفاده می کنند می توانند تغییر رنگ دندان از لکه های سفید تا زرد رنگ را بر روی دندان خود مشاهده کنند. خمیر دندان های ایرانی موجود در بازار همان خمیر دندان های بزرگسالان است که با تغییر طعم و رنگ برای بچه ها تولید شده که البته هیچ ایراد مصرفی برای کودکان ندارد.
کسانی که از خمیر دندان های کودک خارجی استفاده می کنند باید به این نکته توجه کنند که آن خمیر دندان ها حاوی فلوراید بالایی نباشند و میزان فلوراید به میزان هزار پی تی ام (واحد در میلیون) بیشتر نباشند. همچنین توصیه می شود: برای تشویق هر چه بیشتر کودک به رعایت بهداشت دهان و دندان، اجازه دهند که خود کودک مسواک و خمیر دندانش را انتخاب کند.
دفعات بازدید : 113