افزایش بی رویه ناهنجاری تکاملی در کودکان

happy children

متاسفانه طی چند ماه اخیر شاهد ناهنجاری های غیرمنتظره ای در کودکان کم سن و سال و اختلالات در رشد و تکامل آنان هستیم راه درمان و پیشگیری از این نوع اختلالات چیست و علت شیوع آنان چیست؟

از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دکتر « آزیتا توسلی » متخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: آمار دقیقی از اختلالات تکاملی در کشور نداریم ولی آنچه که از میزان مراجعه به درمانگاه ها به جهت عدم تشخیص «ناتوانی در نشستن، راه رفتن یا صحبت کردن کودکان» استنباط می شود، حاکی از شیوع نسبتا بالای این اختلالات در میان کودکان است.
توسلی افزود: اگر کودکی از نظر تکاملی (حرکت ، تکلم و ارتباطات اجتماعی ) دچار تاخیر شده باشد، سنجش هوش برای او انجام نمی شود بلکه مورد ارزیابی عقب ماندگی ذهنی قرار می گیرد.
توسلی تاکید کرد: برخی کودکان ممکن است به هنگام تولد مشکلی نداشته باشند ولی بعدا در سن سه یا چهار ماهگی ، گردن نمی گیرند ، درهفت ماهگی به روی شکم برنمی گردند ، بصورت نرمال(عادی) جلو نمی روند و بتدریج مهارت های لازم را کسب نمی کنند که باید بلافاصله درمان آنها آغاز شود.
وی گفت: متاسفانه بیشتر پزشکان به جای توجه به سیر تکامل نوزاد ، بیشتر به شاخص های رشد توجه می کنند این در حالی است که مراحل تکامل ، بسیار مهم است زیرا این تکامل است که بر حرکت نوزاد، نشستن ، راه رفتن و به زبان آمدن کودک تاثیر دارد.
این متخصص مغز و اعصاب کودکان از همکاران پزشک خود خواست تا در مواجهه با کودک ، حتما به شاخص های عصبی او توجه کنند، چون تشخیص زودهنگام و بموقع، در درمان و توانبخشی کودک بیمار، بسیار موثر است و بار معلولیت ها را کاهش می دهد.
وی همچنین با اشاره به اینکه لازم است والدین روی حرکات و توانایی فرزند نوزاد خود توجه کنند ، اظهار امیدواری کرد تا مراکزی در کشور داشته باشیم که پزشکان این مراکز با آگاهی از چگونگی پایش مراحل تکامل، نسبت به پیشگیری و درمان اختلالات مربوطه اقدام کنند.
دکتر « لادن افشار خاص » متخصص مغز و اعصاب کودکان نیز رشته «مغز و اعصاب» و «روانپزشکی» را دو رشته پایه نوروساینس معرفی کرد که در بررسی وضعیت سلامت اطفال از اهمیت بسزایی برخوردارند.
افشار خاص ، افزود: وضعیت سلامتی بیمار، قابل پایش و مراحل تکامل کودک اعم از گردن گرفتن ، نشستن ، راه رفتن و به زبان آمدن قابل ارزیابی است.
وی تاکید کرد: فعالیت درمانی متخصصان مغز و اعصاب در بسیاری از موارد، بویژه در زمینه تکلم کودک، کافی نیست بلکه باید خدمات روانپزشکی هم به وضعیت کودک کمک کند تا با مشاوره روانپزشکی، سیر درمان کامل شود.
افشار، پایش تکامل کودکان در سنین زیر پنج سال را بسیار مهم دانست و ادامه داد: انجام این پایش از طریق جداول استاندارد و مشاوره روانپزشکی در پیشگیری و درمان اختلالات عصبی – تکاملی کودکان ، بسیار لازم و ضروری است.
نخستین همایش اختلالات عصبی – تکاملی در روزهای 17 و 18 دی ماه جاری در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار خواهد شد

دفعات بازدید : 99