شیر خشکی ها و این معضل

SONY DSC

مصرف شير خشك باعث افزايش سرماخوردگي و عفونت هاي گوش در بين كودكان مي شود. مصرف شير مادر در اطفال باعث افزايش ايمني وي در برابر بیماری ها خواهد شد در صورتیکه با شیرخشک عکس این امر اتفاق می افتد.

نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می‌کنند، احتمال ابتلای آن‌ها به اسهال بیشتر از کودکانی است که از شیر مادر تغذیه می‌کنند.

غلامرضا حاتمی، رئیس انجمن کودکان ایران با بیان اینکه تحقیقات مختلف در سراسر دنیا مزایای شیر مادر را اثبات کرده‌اند، گفت: نوزادان باید از ساعات اولیه تولد از نعمت شیر مادر برخوردار باشند، چرا که از این طریق می‌توان میزان مرگ و میر نوزادان را تا حد زیادی کاهش داد.

وی ادامه داد: طبق تحقیقات، کودکانی که تا دو سال از شیر مادر تغذیه می‌کنند، احتمال ابتلای آن‌ها به سرطان و مشکلات گوارشی کمتر است.
حاتمی با بیان اینکه شیر مادر بهترین غذا در زمان ابتلای نوزادان به اسهال است، عنوان کرد: برخی از مادران در زمان اسهال کودک خود، شیر دادن به او را قطع می‌کنند، در حالی که این کار یک اشتباه محض است، چرا که مواد مفید موجود در شیر مادر خود می‌تواند د ردرمان اسهال نقش بسزایی داشته باشد.
وی در خصوص مصرف شیر خشک در نوزادان عنوان کرد: کودکانی که به هر دلیل از مصرف شیر مادر محروم هستند و نیاز به مصرف شیر خشک دارند، علاوه بر هزینه‌های اختصاصی که برای خانواده دارد و باعث احتمال بروز اسهال در آن‌ها و در نتیجه مراجعات مکرر به پزشک و  بستری شدن کودک در بیمارستان را به دنبال خواهد داشت.
دفعات بازدید : 108