پلاستیک زیان رساننده بر جنین و بوجود آورنده آسم

asthma11

آسمبه عنوانیک بیماری مزمنالتهابی ریهکه همه  گروه های سنیرا تحت تاثیر قرار میدهد.علائم و نشانههای آسمعبارتند ازسرفه.
سرفهآسماغلبدر شب ها و یا صبح زود شدیدتر شده و انسان را بی خواب میکند. هنگام تنفس سینه صدای خس خس میدهد. تنگی نفس نیز در بسیاری از افراد وجود دارد چون هوا داخل ریه ها جریان ندارد

محققان دانشگاه کلمبیا در یک تحقیق جدید متوجه شدند که وقتی جنین در شکم مادر در معرض مواد شیمایی که به آنها تالات phthalates می گویند قرار می گیرد احتمال ابتلا وی در دوران کودکی به بیماری آسم افزایش میابد. این مواد شیمیایی ریسک بروز آسم در این بچه ها در سنین 11-4 سالگی را 80 درصد افزایش می دهد.

تالات ها مواد شیمیایی هستند که از آنها در تولید پلاستیک های قابل انعطاف استفاده می شود و وقتی مادر در دوران بارداری در معرض پلاستیک های حاوی این مواد شیمیایی قرار می گیرد آنها را به جنین منتقل می کند. مواد بسیار حاوی تالات ها هستند. صابون ها، شامپوها، اسپری های مو، پولیش های ناخن، مواد شوینده انواع چسب و مواد پلاستیکی می توانند حاوی تالات باشند.


در یک بررسی انجام شده محققان 300 زن را که نمونه ادرار آنها حاوی تالات بوده را بررسی کرده و فرزندان متولد شده از آنها را تا سن 11 سالگی مورد مطالعه قرار دادند. یک سوم بچه هایی که از این مادران متولد شده بودن مبتلا به آسم شدند.

نتیجه این تحقیق که در مجله Environmental Health Perspectives منتشر شده نشان می دهد که تماس بچه ها بعد از تولد با تالات ها می تواند به التهاب مجاری هوایی در آنها منجر گردد. مطالعات قبلی ارتباط تالات ها را با بروز اگزما مشخص کرده بود.


تالات ها در بسیاری از مواد مصنوعی اطراف ما هستند و در روی برچسب آنها هم هیچ اشاره ای به وجود این ماده شیمایی در آنها نشده است. تیم محققین به مادران باردار توصیه می کنند تا مواد خوراکی را در محفظه های پلاستیکی نگهداری نکنند. همچنین به این مادران توصیه می شود تا محصولات معطر استفاده نکنند چون در این مواد از تالات ها استفاده شده است.


دفعات بازدید : 136