آیا کسانیکه دیابت نوع دو دارند مجاز به نوشیدن آب میوه هستند؟

juice

به گفته پژوهشگران برای کنترل بیماری دیابت نوع ۲ فقط باید مقداز غذایتان را کم کنید.  نان و ماکارونی  هم میشود خورد ا لبته در اندازه کم  . زیاده روی در مصرف دسرهای گوناگون و کربوهیدرات باعث بوجود آمدن این نوع دیابت می شود مثلا در ناشتایی کربوهیدرات کم بخورید در طول روز سالاد و یا چای بدون قند بخورید در طی هفته قدم زدن را هم فراموش نکنید

دیابت نوع۲ بیماری هایی مانند بیماری قلبی، اختلال شنوایی و بینایی به وجود می آورد. یکی از راه هایی که آرش در پیش گرفت حذف موادغذایی چرب بود. این اقدام اگرچه قابل تحسین است اما تنها راه مقابله با دیابت نیست.

به گزارش سایت «Prevention»، به گفته محققان برای کنترل این بیماری کافی است پرس غذا را کاهش دهید. می توانید مصرف نان و پاستا را ادامه دهید به شرطی که در مصرف آن افراط نکنید. خیلی از مبتلایان به دیابت تصور می کنند که به طور کلی باید از مصرف پاستا و نان بپرهیزند اما این گونه نیست؛ در واقع باید مصرف کم مواد غذایی حاوی کربوهیدرات در طی روز را تقسیم کرد. زیرا بدن قادر نیست میزان زیاد کربوهیدرات  را تحمل کند. مبتلایان به دیابت باید به برچسب مواد غذایی دقت کنند زیرا این کربوهیدرات هاست که به شکر تبدیل می شود. از طرفی مواد غذایی حاوی کربوهیدرات ممکن است سرشار از پروتئین نیز باشد که در این صورت به بدن کمک می کند قند آهسته تر جذب شود.

از مصرف سس سالاد، کره یا مارگارین پرهیز کنید. بیشتر مبتلایان به دیابت یا از اضافه وزن و یا چاقی مفرط رنج می برند. بنابراین کاهش وزن در ایجاد تعادل در میزان گلوکز خون موثر است. نوشیدنی های شیرین باید از برنامه غذایی حذف شود، حتی اگر آب میوه تازه باشد. زیرا قند در این گونه نوشیدنی ها نسبت به میوه ای که می خوریم زودتر جذب می شود. در واقع هنگام گرفتن آب میوه پالپ و فیبر آن حذف می شود و این امر باعث جذب سریع قند می شود،بنا براین میوه تازه بهتر از آب میوه است. به گفته محققان شیر حاوی کمی چربی، انتخاب بهتری برای مبتلایان به دیابت است زیرا چربی روند هضم را کند می کند و در نتیجه میزان جذب قند در خون کم می شود.

مهمترین نکات

– دیابت نوع۲ بیماری هایی مانند بیماری قلبی، اختلال شنوایی و بینایی به وجود می آورد.

– مبتلایان به دیابت باید به برچسب مواد غذایی دقت کنند.

– نوشیدنی های شیرین باید از برنامه غذایی حذف شود، حتی اگر آب میوه تازه باشد.

– شیر حاوی کمی چربی، انتخاب بهتری برای مبتلایان به دیابت است.


منبع- روزنامه خراسان

دفعات بازدید : 131