عضو دفاعی در بدن به نام لوزه

19869

لوزه نقش مهمی در بدن دارد که از جمله مهمترین این نقش ها نقش دفاع از بدن در برابر ویروس های عفونی است این عضو در گلو  گاهی اوقات باعث اختلالات تنفسی در فرد می شود که طبق تشخیص پزشک طی عمل جراحی برداشته می شود

لوزه‌ها به عنوان عامل دفاعی در بدن است و اگر به هر دلیلی آلودگی و عفونت وارد این حلقه لنفی شود آنها را در گیر می کند.

مهدی خواجوی، متخصص گوش و حلق و بینی  گفت: منظور 2 لوزه فقط 2 لوزه داخل حلق نیست بلکه یک حلقه‌ی بافت لنفاوی است که مجموعا از تنظیم بافت لنفاوی تشکیل شده است.

این لوزه‌ها شامل لوزه‌های کامی، لوزه‌های پشت زبان کوچک و پشت بینی که به آن لوزه سوم گفته می شود. همینطور لوزه‌های قاعده زبان و دیواره‌های پشت حلق و کنار حلق را تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: در نتیجه بافت لنفاوی حلقه‌ای را تشکیل می دهد که وظیفه آن ساختن گلبول‌های سفید، لنفوسیت و ترشح پاد‌زهرهای دفاعی است.

خواجوی، اصلی‌ترین عامل برداشتن لوزه‌ها را مشکل تنفسی دانست و افزود: این به معنای آن است که اندازه‌ای لوزه‌ها آن قدر بزرگ شود که راه هوا را تنگ کند و کودک دچار مشکل تنفسی شود در این صورت نیاز به اقدام جراحی لوزه می باشد.

در پایان وی خاطر نشان کرد: عوامل دیگری مثل عفونت ‌های گوش میانی مکرر، عوارض تومور، دهان باز ، بی قرار می تواند سبب برداشتن لوزه‌ها در فرد مبتلا گردد شود.

دفعات بازدید : 167