مشکل خواب در کودکان با والدین شاغل

 working-mom_2513251b

 این کودکان بعلت نداشتن آرامش در کنار مادر و عدم حضور مادر در کنارشان مدام اضطراب و استرس دوری را دارند و درنتیجه کمتر می خوابند و دچار عوارض کم خوابی می شوند!

مقاله‌ای در ارتباط با مطالعه‌ای جدید در مجله پزشکی خواب منتشر شده است که نشان می‌دهد اضافه وزن و بیخوابی کودکان با شغل مادران در ارتباط است.

، مطالعه‌ای جدید که در مجله پزشکی خواب منتشر شده است نشان می‌دهد، کودکان مادران شاغل کمتر می‌خوابند و دارای اضافه وزن هستند.
«جانت لیچتی» یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: در مطالعات قبلی، متوجه شدیم میزان خواب شبانه و کمبود خواب باعث چاقی می‌شود؛ در آمریکا 23 درصد کودکان بین 2 تا 5 سال چاق هستند، در این سن اضافه وزن و چاقی واقعاً نگران کننده است زیرا آنها در معرض خطر چاقی هستند که در آینده بر روی سلامت آنها تأثیرگذار است.
در این مطالعه سه محقق رابطه بین تعداد ساعات کار مادران (تمام وقت، پاره وقت و مادرانی که اصلاً کار نمی‌کنند) و اضافه وزن کودک در این دوره را تجزیه و تحلیل کردند و به مدت یک سال، عوامل خاص مانند خواب کودکان، عادات غذا خوردن، زمانی که صرف تماشای تلویزیون و خانواده می‌شود را مورد بررسی قرار دادند.
تحقیقات و مطالعه دانشمندان در این مدت بر روی 247 مادر شاغل بود که بعد از یک سال نیز تحقیقات ادامه داشت؛ نتایج نشان دادند یک سال بعد از اولین مطالعه، 17 درصد کودکان اضافه وزن پیدا کردند و 12 درصد آنها چاق شده بودند؛ در میان 247 مادرشاغل، 66 درصد به صورت تمام وقت یعنی 35 ساعت یا بیشتر و 18 درصد آنها 20 تا 34 ساعت در هفته کار می‌کردند.
کودکان مادران شاغل که تمام وقت کار می‌کردند نسبت به مادران شاغل با 20 ساعت کار در هفته، کمتر می‌خوابیدند؛ این مطالعه نشان داد تنها 18 درصد کودکان 11 تا 12 ساعت می‌خوابیدند. محققان دریافتند کمبود هر یک ساعت خواب باعث 6.8 درصد شاخص توده بدن می‌شود.
«کاترین ای اسپیرز» یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: در این مطالعه تنها ارتباط بین وضعیت اشتغال مادر با چاقی و کمبود خواب کودک مورد بررسی قرار گرفت؛ می‌دانیم مادران شاغل فرزندان خود را دیر می‌خوابانند و صبح کودکان را خیلی زود بیدار می‌کنند و این خود تأثیر زیادی بر روی اضافه وزن و چاقی فرزندان دارد. در صورتی که یک ساعت خواب بیشتر می‌تواند اثرات مفید در تنظیم وزن کودک داشته باشد.
محققان مطالعه‌ای جدید در ارتباط با اشتغال پاره وقت مادران و خواب کودکان به طور منظم را نیز آغاز کرده‌اند.


دفعات بازدید : 91