چگونه کبد چرب را شناسایی کنیم؟

چگونه کبد چرب را شناسایی کنیم؟

کبد چرب

ابتلا به کبد چرب دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد و کسانی که به کبد چرب مبتلا می شوند باید راه تشخیص این بیماری را بدانند. کبد چرب را می توان با انجام آزمایش سونوگرافی تشخیص داد. در این مقاله از دکتر سلام چگونگی تشخیص کبد چرب را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

علی صادق‌تبار با بیان اینکه کلسترول LDL، در عروق رسوب می‌کند، افزود: بنابراین کلسترول بد تلقی می‌شود و HDL داخل صفرا می‌شود و به هضم چربی‌ها کمک می‌کند و چربی مفید نامیده می‌شود. بنابراین، مصرف غذاهای دریایی مثل ماهی و روغن ماهی HDL خون را بالا می‌برند. ورزش کردن و سبک زندگی پرتحرک، موجب افزایش HDL و کاهش LDL می‌شود.

وی تاکید کرد: سه دسته سلول در خون وجود دارد. گلبول سفید، گلبول قرمز و پلاکت. سردسته تست‌های بیوشیمی، قند خون است، چون ۸ درصد مردم جامعه ما مبتلا به بیماری دیابت هستند. اوره (BUN) ـ کراتی نین ـ اسید اوریک HDL، LDL و تست‌های کبدی هم انجام می‌شود.

صادق تبار در ادامه تصریح کرد: البته بهتر است در افراد بالغ و کودکان، تست‌های تیروئید هم به طور روتین اندازه‌گیری شود. عملکرد سیستم ادراری و کلیوی توسط آزمایش کامل ادرار سنجیده می‌شودو بهتر است افراد شرایط انجام آزمایش را بدانند تا نتیجه مناسبی به دست بیاید.

این دکترای علوم آزمایشگاهی با بیان اینکه ممکن است نتایج در آزمایشهای مشابه در دو آزمایشگاه متفاوت باشد، گفت: این مساله به سه عامل بستگی دارد. عاملِ قبل از آزمایش، حین آزمایش و بعد از آزمایش. عامل قبل از آزمایش، خود فرد است که ۷۰ درصد خطاها به مرحله قبل از آزمایش مربوط است. روش آزمایش، دستگاه انجام آزمایش، ۲۰ درصد خطاها را ایجاد می‌کند. ۱۰ تا ۱۲ درصد هم مربوط به بعد از آزمایش است.

کبد چرب

وی با بیان اینکه با آزمایش سونوگرافی کبد چرب تشخیص داده و با بیوپسی و تکه‌برداری از کبد به طور قطعی، مشخص می‌شود، افزود: آنزیم‌های کبدی درون سلول‌های کبدی هستند و در فرد سالم نباید مقادیر آنها زیاد باشد. در صورتی که سلول‌های کبدی در اثر بیماری (مثلا کبد چرب) آسیب ببینند، این آنزیم‌ها از درون سلول خارج شده، در خون افزایش می‌یابد.

صادق‌تبار با تاکید بر اینکه فردی که برای آزمایش قند یا چربی به آزمایشگاه می‌رود، باید ناشتا باشد، اما خوردن مایعات اشکالی ندارد، گفت: این فرد باید مایعات را به حد کافی میل کند نه این که آن‌قدر مایعات بخورد که آنالیت‌های داخل خونش تغلیظ شود. مثلا در آزمایش CBC که میزان هموگلوبین را می‌سنجیم، اگر فرد مایعات کم بخورد، هموگلوبین به طور کاذب بالا نشان داده می‌شود.

این دکترای علوم آزمایشگاهی در پایان اظهارداشت: اگر فرد آب زیادی مصرف کند، باعث هیدراتاسیون می‌شود و حجم ادرار افزایش می‌یابد.

منبع: سلامت آنلاین

دفعات بازدید : 316