درباره نقش پروفن در پیشگیری از سرطان چه میدانید؟

article-0-045C8E870000044D-214_468x307

دانشمندان در جدیدترین تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که فرایندهای التهابی در بروز سرطان نقش دارند . شواهد علمی برای اثرات ضد سرطان ایبوپروفن، آسپیرین وجوددارد.داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی  مانند آسپیرین و ایبوپروفن   بحث برانگیز است . در برخی از مطالعات ، زنانی که به طور مرتب از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی  آسپرین یا ایبوپروفن استفاده میکنند در ابتلا به سرطان سینه هورمون گیرنده مثبت به عنوان مثال ، تومورهای سینه که گیرنده استروژن و پروژسترون در سطح سلول هستند را کاهش میدهد

تاثیر ایبوپروفن در پیشگیری از سرطان

دانشمندان دانشگاه Bath در آخرین پژوهش خود ثابت کرده‌اند که علت توقف و جلوگیری از سرطان‌ها با مصرف داروی ضدالتهاب ایبوپروفن چه می‌تواند باشد.ایبوپروفن(ibuprofen‌) که از دسته‌ داروهای‌ NSAID شناخته می‌شود همراه پاراستامول و آسپیرین به‌مقدار بسیار زیاد و بدون نسخه استفاده می‌شود و اسنادی در ‌دست است که نشان ‌می‌دهد، مصرف‌کنندگانی که مدت ها از این دارو استفاده‌ کرده‌اند در‌برابر سرطان‌ پروستات، بعضی سرطان‌های کولون و چند سرطان دیگر محافظت می‌شوند.پژوهشگران دریافتند: برخلاف بسیاری از داروها، ایبوپروفن ممکن‌ است به دو صورت متفاوت موسوم به -R و -S وجود داشته باشد، فقط شکل -S دارای خواص ضدالتهابی است حال ‌آن‌که شکل -R غیر‌فعال است اما از طریق فرایند موسوم به معکوس‌شدن کایرال بدن می‌تواند R ایبوپروفن را به S ایبوپروفن تبدیل کند.

این محققان معتقدند: همین تبدیل است که به گمان دانشمندان در مقابله با سرطان سودمند است. به همین جهت است که آنزیم مسوول معکوس کردن کایرال یعنی آلفا‌متیلاسیل کوآنزیم آراسماز (AMACR) درسرطان پروستات، بعضی سرطان‌های کولون و تعدادی از سرطان‌های دیگر افزایش می‌یابد.

به گفته محققان در این پژوهش، فرض براین است که فرایند تبدیل دارو در بدن در واقع از فعالیت ‌طبیعی این آنزیم می‌کاهد و سبب توقف ایجاد سرطان می‌شود.

پژوهشگران در مورد این یافته‌ اظهار داشته‌اند که رفتار معکوس‌شدن کایرال‌ ایبوپروفن در ‌انسان حداقل از دهه‌ی‌۱۹۷۰ شناخته شده بود اما همین چندی پیش مشخص شد که پروتئین‌های اختصاصی مراحل مختلف انجام این فرآیند را برعهده دارند.

در این بررسی، روی آنزیم پایانی تمرکز شده است که ایبوپروفن فعال تولید می‌کند و این شکل دارو آنزیم‌های سیکلواکسیژناز را هدف گرفته و با سرطان مقابله می‌کند. همچنین ازطریق یافته‌های این بررسی با هدف گرفتن AMACR می‌توان دریافت ایبوپروفن چگونه با سرطان مقابله می‌کند.

منبع-http://genetical.ir

دفعات بازدید : 174