از فواید استفاده از ایمپلنت

 index.jpg56868

افرادی که دندانشان را از دست می دهند یا می کشند باید بلافاصله اقدام به ایمپلنت کنند و نگذارند استخوان فکشان در آن ناحیه تحلیل رود!که در این صورت ناچار به پیوند مغز استخوان خواهند شد.

حسین بهنیا، متخصص جراح دهان ، فک  و صورت و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو هیات مدیره انجمن ایمپلنتولوژی ایران اظهار کرد: به طور کلی 2 عامل سبب حفظ  و نگهداری استخوان فک می شود که یکی فشارهایی است که از طریق دندان به صورت طبیعی به فک وارد می شود و دیگری وجود ریشه دندان است که با داشتن ساختمان خاص حجمی را در فک اشغال می کند و باعث می شود نیروها به صورت طبیعی به فک وارد شوند.

وی تصریح کرد: به محض اینکه دندان ها از جای خود خارج می شود این مکانیسم های فیزیولوژیک از کار می افتد و استخوان شروع به تحلیل می کند و ممکن است قسمت اعظمی از آن ، بعد از چند ماه  از بین برود به همین سبب توصیه می شود که افراد به محض از دست دادن دندان ایمپلنت را جایگزین آن ها نمایند .

عضو هیات مدیره انجمن ایمپلنتولوژی ایران درباره زمان انجام ایمپلنت اظهار داشت: در برخی از بیماران می توان بلافاصله پس از کشیدن دندان در محل دندان خارج شده  از ایمپلنت استفاده کرد اما دربرخی دیگر مطلقاً این امکان وجود ندارد.

وی گفت: با توجه به شرایط بیمار از نقطه نظر سلامت جسمی و شرایط موضعی یعنی وضعیت استخوان و نسوج نرم محل مورد نظر، می توان بلافاصله پس از کشیدن دندان از ایمپلنت استفاده کرد.

دکتر بهنیا در عین حال تأکید کرد: در برخی موارد نباید بلافاصله پس از کشیدن دندان از ایمپلنت استفاده کرد چرا که آثار نامساعد و عوارضی برجای خواهد گذاشت که جبران آن بسیار سخت و مشکل خواهد بود.

عضو هیات مدیره انجمن ایمپلنتولوژی ایران خاطرنشان کرد: هنگامی که ایمپلنت جهت جایگزینی دندانهای پیشین که در معرض دید همگان می باشد مورد استفاده قرار می گیرد  باید با دقت بیشتری انجام شود چرا که ممکن است قسمتی از ایمپلنت لخت گردد و باعث مشکلات زیبایی و خطر از دست رفتن ایمپلنت  گردد.

دکتربهنیا گفت: بر همین اساس ایمپلنت به شرط فراهم بودن شرایط در برخی از نواحی دهان به راحتی قابل انجام است و در برخی نواحی مانند مناطق جلوی فک بالا و پایین که به مناطق زیبایی شناخته می شود با دشواری های خاص همراه است و همواره دقت می شود که دچار عوارض نشوند چرا که به شدت برای بیمار مشکل ساز است.

وی تصریح کرد: با توجه به جمیع شرایط ذکر شده در برخی موارد باید پس از کشیدن دندان ایمپلنت را به صورت تاخیری انجام داد تا از مشکلات مذکور پیشگیری گردد . بنابراین کسی که درمان ایمپلنت را انجام می دهد باید دارای دانش ، مهارت و تجربه کافی داشته باشد.

وی درباره طول عمر یک ایمپلنت نیز گفت: طول عمر یک ایمپلنت می تواند بعضا از باقی مانده عمر یک انسان حتی بیشتر باشد که این بستگی به نوع تغذیه، بهداشت دهان و دندان، قدرت جویدن و عواملی مانند ابتلای فرد به بیماری های خاصی مانند دیابت و مصرف سیگار  دارد.

بهنیا افزود: گاهی اوقات لازم است برای انجام ایمپلنت استخوان فک ترمیم شود بنابراین نمی توان در همه افراد به یک صورت عمل کرد. در بیمارانی که دندان های خود را کشیده اند و استخوان فک در آنها تحلیل رفته است می توان به کمک انواع مختلف پیوندهای استخوان از خود بیمار یا انواع استخوان های مصنوعی یا همچنین کشش در استخوان مشکل را حل کرد و ایمپلنت را انجام داد.

وی تأکید کرد: انواع پیوند استخوان چه از خود فرد و چه استخوان های مصنوعی به صورت روتین در کشور در حال انجام است اما باید در این زمینه آگاهانه عمل کرد تا از آسیب ها و عوارض نامناسب آن پیشگیری شود.

یادآوری می شود دومین کنگره بین المللی ایمپلنتولوژی ایران از 1 تا 3 بهمن ماه در سالن همایش های برج میلاد برگزار می شود

دفعات بازدید : 147