چرا پای من ورم کرده است؟

چرا پای من ورم کرده است؟

اگر یک یا هر دو پای شما ورم کند، ممکن است قدم زدن در اطراف برایتان سخت باشد. ممکن است درد هم داشته باشید. همیشه روشن نیست که چرا این اتفاق می افتد، اما بعضی شرایط سلامتی می تواند احتمال بیشتری برای به وجود آمدن آن ایجاد کند.

1- ادم

این حالت زمانی اتفاق می افتد که بدن شما آب زیادی را در خود نگه می دارد. این ممکن است دستها، پاها و صورت شما را پف آلود کند. شما ممکن است پس از یک پرواز طولانی با هواپیما یا در اثر ایستادن سرپا برای چند ساعت، آن را تجربه کنید. گاهی برخی از زنان، این حالت را نزدیک به دوران عادت ماهیانه خود دارند. معمولا به خودی خود از بین می رود، اما گاهی اوقات میتواند نشانه ای از یک مشکل بهداشتی مثل میزان پروتئین کم، نارسایی قلبی و یا بیماری کلیوی یا کبدی باشد.

2- جراحت

اگر گام برداشتن شما درست نبوده باشد، ممکن است یک پای شما متورم شود، که ممکن است نشانه ای از یک استخوان شکسته و یا رگ به رگ شدن آن باشد. هنگامی که بافت سخت وانعطاف پذیری که استخوانها را به اطراف رباط های مچ پای شما وصل میکنند کشیده شوند، پا و مچ پا ورم میکند تا خون به اطراف منطقه آسیب دیده بیاید و به بهبود آن کمک کند. اگر درد دارید و شدت آن زیاد است، با پزشک خود صحبت کنید. شما نمی توانید با پای خود راه رفته و وزن بدن را روی آن بیندازید.

3- بارداری

پا نیز می تواند به عنوان یک بخش طبیعی از بدن به علت بارداری متورم شود، زیرا بدن یک زنی که در انتظار است به آب بیشتری نیاز دارد. این ورم در هنگام پایان روز و یا بعد از چند ساعت ایستادن، بدتر به نظر می آید. این معمولا نشانه ای از وجود مشکل در مادر یا کودک نیست، اما میتواند ناراحت کننده باشد.

4- پره اکلامپسی

از آنجا که بسیاری از مادران باردار در پاهای خود ورم مشاهده می کنند، اگر این تورم با سردرد، حالت تهوع، مشکل تنفسی و یا درد در شکم بوده و یا تورمی همراه با درد داشته باشند، می تواند نشانه ای از این بیماری باشد. این بیماری در حدود هفته 20 بارداری شروع میشود و با پرفشاری خون مرتبط است. اگر درمان نشود ممکن است به کلیه ها یا کبد آسیب جدی بزند. اگر هر گونه علامتی از این بیماری داشتید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

5- لنفدوم

این حالت زمانی اتفاق می افتد که یک یا چند گره لنفاوی شما (غدد کوچکی که بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستند)، آسیب دیده یا از بین رفته است؛ همانطور که اغلب در طول درمان سرطان اتفاق می افتد. در نتیجه بدن شما مایع کمتری دفع می کند و بیشتر آن را در خود نگه میدارد، که باعث میشود تورم در آرنج، پاها و صورت شما پیدا شود. یک نوع درمان برای این حالت، فشرده سازی پنوماتیک نام دارد. شما یک لباس مخصوص می پوشید و هر بار که فشار هوا در آن قرار میگیرد، هوا به آن پمپ شده و به حرکت مایع کمک میکند. ورزش، ماساژ و جوراب یا آستین فشرده نیز ممکن است کمک کند.

6- نارسایی مزمن روده

خون، برای بازگشت به قلب شما از پا و مچ پا و ران پا، از دریچه های یکطرفه عبور می کند تا از بازگشت دوباره آن جلوگیری شود. این دریچه ها، بتدریج وقتی پا به سن می گذارید، یا در اثر نشستن های طولانی مدت یا ایستادن زیاد سرپا میتواند صدمه ببیند. اگر خون همانطور که باید، به قلب بازنگردد، در پاها و مچ پای شما جمع شده و موجب تورم می شود.

7- نارسایی قلبی

این حالت زمانی اتفاق می افتد که قلب شما آنطور که باید، خون را پمپاژ نمیکند. اگر خون شما بخوبی در مسیر خود حرکت نکند، میتواند در مچ پا و پای شما جمع شده موجب تورم شود. اگر نارسایی قلبی داشته باشید، ممکن است دراز کشیدن شما در رختخواب ناراحت کننده باشد، قلب شما سریعتر بزند و یا یک ریتم غیر طبیعی داشته باشد، ممکن است حتی نفس کشیدن برای شما دشوار باشد. اگر متوجه این علائم شدید، به موقع با پزشک خود تماس بگیرید.

8- بیماری کلیه

کلیه های شما مواد زائد را از خون شما فیلتر می کنند. اگر آنها درست کار نکنند (به علت شرایطی مثل دیابت یا فشار خون بالا)، ممکن است نمک زیادی را در خون نگه دارند. این باعث میشود که بدن شما بیشتر از مقداری که باید، آب را در خود نگه دارد. نیروی جاذبه، آب را پایین آورده و پا و مچ پای شما در اثر آن متورم میشود.

9- بیماری کبد

اگر مبتلا به هپاتیت باشید (التهاب کبد)، یا آب بسیار زیادی مینوشید، کبد شما باید خودش را بارها و بارها با این مقدار آب زیاد یا التهاب فیکس کند. این می تواند باعث شود که بافت ناسالم جایگزین بافت سالم شده و کبد شما آنطور که باید کار نکند. وقتی این اتفاق می افتد، مایع بیش از حد می تواند در شکم، پاها و مچ پای شما قرار گرفته و آنها را متورم کند.

10- چه می توانید بکنید؟

استراحت، یخ، فشرده سازی و ارتفاع. این چهار کار اغلب برای مفصل ها و استخوان های شکسته مفید است، اما اگر پای شما به دلایل دیگری تورم دارد، ممکن است برای شما نیز خوب باشد. اگر استراحت کنید و پای خود را بالا بگذارید، مایع از مچ پای شما دور خواهد شد. یخ باعث می شود رگ های خونی شما باریک تر شده و جریان خون را محدود کند و در نتیجه به کاهش درد کمک می کند. جوراب های فوق العاده تنگی به نام جوراب های فشرده وجود دارد که با پیچیده شدن به دور پای شما میتواند به شما کمک کند تا مایع را از پاهای خود دور کنید.

11- چه می توانید بکنید؟ حرکت در اطراف

اگر هر یک ساعت یکبار، کمی راه بروید، این کار باعث می شود که هیچ سیالی در هیچ مکانی از بدن قرار نگیرد و خون شما را در بدنتان به حرکت در می آورد. هر چیزی که زانوها را حرکت داده و باعث خم شدن مچ پای شما شود به شما کمک می کند.

12- چه می توانید بکنید؟ دارو

برخی از داروهایی که برای درمان پرفشاری خون، دیابت و التهاب به کار می رود، می تواند باعث شود که بدن شما آب زیادی را در خود نگه داشته و باعث تورم پا شما شود. سایر داروهایی که به نام دیورتیک ها شناخته می شوند، می توانند موجب کاهش تورم شوند. آنها به بدن شما کمک میکنند تا به وسیله ادرار و تعریق، مایعات اضافه بدن را از بین ببرید. قبل از اینکه دارویی را تغییر داده و یا قطع کنید، همیشه با پزشک خود مشورت داشته باشید.

13- چه می توانید بکنید؟ منیزیم

اگر شما 400-200 میلی گرم منیزیم را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید، ممکن است بتوانید بدن خود را به راحتی از شر مایعات اضافه خلاص کنید. غذاهایی که حاوی این ماده معدنی هستند عبارتند از: بلغور جو دوسر، موز، بادام، کلم بروکلی، چغندر قند. قبل از مصرف مکمل با پزشک خود مشورت داشته باشید. اگر در معرض ناراحتی کلیه یا ناراحتی قلبی هستید، یا اگر داروهای دیگری را برای شرایط خاص مصرف میکنید، ممکن است مصرف مکمل ها مشکلاتی را برای شما ایجاد کند.

14- زمانی که باید با پزشک خود صحبت کنید

اگر پاهای شما متورم شده و تنفس کوتاه داشته یا درد قفسه سینه دارید، با پزشک تماس بگیرید. این می تواند نشانه ای از جمع شدن مایعات یا لخته شدن خون در ریه های شما باشد. با پزشک ملاقات داشته باشید اگر:

– ورم پاهای شما بعد از اینکه آن را فشار می دهید کمرنگ می شود.
– پوست شما در ناحیه متورم، شبیه به شکستگی یا کشیدگی به نظر می آید.
– درد یا تورمی دارید که از بین نمی رود.


در این باره بیشتر بخوانید: با تورم پا خداحافظی کنید


برگردان: سیما آزاد فلاح

هرگونه کپی برداری باذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است

دفعات بازدید : 102