وظیفه یک دندانپزشک در برابر انجام ایمپلنت

وظیفه یک دندانپزشک در برابر انجام ایمپلنت
provisional

 

با توجه به گزاف بودن هزینه ایمپلنت می خواهیم روش های مهم و موثر برای حفظ دندان های بیمار قبل از جراحی ایمپلنت را بدانیم وظیف دندانپزشکان قبل از تجویز ایمپلنت به بیماران چیست بیمه تا چه حد  هزینه های مربوط به ایمپلنت را پوشش میدهد؟

انسان همیشه در آرزوی جایگزین کردن دندان‌‌های ازدست رفته خود بوده است. به طریقی که به دندان‌های دیگر خسارت وارد نشود و درعین حال به جای ریشه دندان، امکانی برای جایگزین کردن آن در استخوان فک فراهم شود. ایمپلنت شاید یکی از راه‌های حفظ سلامتی دیگر دندان‌ها باشد. باید به ارزش‌های ماهیتی هر پدیده جدید درمانی توجه شود و آن را بیش یا کمتر از آنچه که هست، مطرح نکنند. ایمپلنت این نگاه را می‌طلبد. این پرونده درخصوص ایمپلنت و مزایای آن، با نظر متخصصان این رشته تهیه شده که در ادامه می‌خوانید.

وظیفه دندانپزشک حفظ دندان بیمار است
باقر شهنی‌زاده، رییس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، در گفت‌وگو با سپید می‌گوید: «ایمپلنت درمان جایگزینی است که توانسته مشکل بسیاری از افراد را در زمینه بی‌دندانی کامل یا بی‌دندانی چندقسمتی حل کند. افرادی که از دندان مصنوعی متحرک استفاده می‌کنند یا افرادی که به دلیل تحلیل بافت استخوانی لثه نمی‌توانند از دندان مصنوعی استفاده کنند، گزینه‌های مناسبی برای دریافت عمل ایمپلنت هستند. با رویکرد ایمپلنت اینگونه مشکلات حل شد. اما به عنوان دندانپزشک وظیفه داریم، تا جایی که امکان دارد، از دندان محافظت کنیم، تا بماند. اعتقاد ما براین است که چیزی جای دندان طبیعی فرد را نمی‌گیرد. چنانچه امکان نگهداری دندان طبیعی نباشد، روش‌های جایگزین پیشنهاد می‌شود.»

وی درخصوص علت گران قیمت بودن خدمات ایمپلنت می‌گوید: «ایمپلنت دارای تکنولوژی بسیار پیشرفته است. کشورهای خاصی آن را تولید می‌کنند که لیسانس آن را به بعضی کشورهای آسیایی هم داده‌اند. یکی از دلایل عدم محبوبیت عمومی آن قدرت مالی در سطح جامعه است، میزان بودجه سبد درمانی در کشور ما کم است. یعنی هزینه‌هایی که فردی برای درمان خود متحمل می‌شود، در تمام زمینه‌ها، کمبود دارد، که به وسیله پوشش بیمه‌ها باید حل شود و همین موضوع که مردم نمی‌توانند هزینه‌ها را تامین کنند، این تصور را ایجاد می‌کند که ایمپلنت خیلی گران است. گسترش خدمات دندانپزشکی و نیاز به آن می‌طلبد که بخش دولتی نیز وارد این حوزه شوند، بخش دولتی در بسیاری از موارد متولی بیمه‌ها است و در عین حال بیمه‌های تکمیلی وجود دارند، اما لازم است برای حفظ بیشتر سلامت جامعه بیمه‌های بسیار پردرآمدی در زمینه درمان‌های دندانپزشکی
وارد شوند.»

ایمپلنت به‌درستی آموزش داده نمی‌شود!
وی بیان اینکه ایمپلنت یکی از رشته‌هایی است که در دانشکده‌های دندانپزشکی ایران به درستی آموزش داده نمی شود، می‌گوید: « از مسئولان می‌خواهیم، آموزش ایمپلنت را جزو کوریکولوم آموزشی رشته دندانپزشکی قرار دهند. در حال حاضر آموزش‌های پراکنده‌ای در بخش‌های مختلف مانند، انجمن‌های دندانپزشکی و همچنین در برخی مراکز آموزشی تجاری با دیدگاه‌های خاص اقتصادی در زمینه ایمپلنت ارائه می‌شود و در مواردی دندانپزشکان برای دریافت این آموزش‌ها مجبور به خروج از کشور می‌شوند.»

وی می‌گوید: «هدف ما این است که برای کاهش مشکلات و هزینه‌ها این کریکولوم اجرایی شود. زیرا وقتی بر اساس شواهد علمی مشخص شود که روشی در زمینه درمانی موفق است و می‌تواند، نیاز درمانی بیماران را برطرف کند، باید وارد آموزش‌های دانشگاهی شود. در تمام دنیا این اتفاق افتاده است. اما در کشور ما تنها دو واحد تئوری ایمپلنت در رشته دندانپزشکی آموزش داده می‌شود و ما پیشنهاد می‌کنیم که حداقل یک‌سال آموزشی برای این منظور در نظر گرفته شود.»

شهنی زاده می‌گوید: « در حال حاضر تقاضا برای ایمپلنت در کشور افزایش یافته است و یکی از دلایل آن افزایش میزان پوسیدگی‌ها، اهمیت دادن بیشتر به زیبایی و همچنین بی‌نیاز شدن ایمپلنت به دندان‌های دیگر است؛ به همین منظور راه‌اندازی کوریکولوم آموزشی مدون می‌تواند، یک سری از نیازها در این زمینه را برطرف کند.»

به عقیده وی: «در حال حاضر در بیشتر کشورهای جهان وقتی دندانپزشکی فارغ‌التحصیل می‌شود، می‌تواند، ایمپلنت را برای بیماران انجام دهد، اما در ایران دندانپزشکان بعد از فارغ‌التحصیلی توانایی کافی برای انجام این کار را ندارند و باید این مساله به طریقی حل شود؛ آموزش‌های موجود نیز مدون و برنامه‌ریزی شده نیستند و لازم است وزارت بهداشت راهکاری برای ایجاد هماهنگی و نظم در این قسمت اتخاذ کند.»

ایمپلنت‌هایی که ۱۰ سال عمر می‌کنند
جمشید زمان، عضو انجمن دندان‌پزشکان عمومی درگفت‌وگو با سپید می‌گوید: « متاسفانه بیمه‌ها در کشور ما به صورت یک بنگاه اقتصادی عمل می‌کنند و تمایلی برای ارائه خدمات دندانپزشکی به بیمه‌شدگان ندارند. به نظر بنده به دلیل بالا بودن تعرفه‌های دندانپزشکی بیمه‌ها باید به این مساله وارد شوند تا هزینه‌های سنگین به بیمار تحمیل نشود. کار و جراحی ایمپلنت در سطح کشور با هزینه‌های متفاوت انجام می‌شود و از آنجا که ایمپلنت فلزی اصلی در انواع و مدل‌های مختلف از کشورهای اروپایی و آسیایی وارد ایران می‌شود با قیمت‌های مختلفی در سطح بازار عرضه می‌شود.»

وی می‌گوید: «ایملپنت از مراحل جراحی و پروتز تشکیل شده است و ایمپلنت‌هایی که به صورت ساده کاشته می‌شوند، از هزینه‌های پایین‌تری برخوردار هستند، اما در مواردی برای کاشت ایمپلنت نیازمند عمل جراحی هستیم که تفاوت در نحوه عمل جراحی یکی از دلایل تفاوت قیمت کاشت ایمپلنت در دندانپزشکی‌های مختلف است؛ هر چند که سابقه پزشک هم از عوامل مهم این موضوع است.»

جمشید زمان در خصوص کاشت ایمپلنت‌های درجه دو و سه می‌گوید: «دندانپزشک متعهد است که از مواد دندانی و ایمپلنت‌های باکیفیت برای درمان بیمار استفاده کند و بهبود یافتن و سلامت بیمار از نکات مهمی است که تمام پزشکان باید به آن توجه کنند و اگر در مواردی قصور پزشک باعث آسیب دیدن بیمار شد پزشک باید پاسخگوی رفتار خود باشد. ایمپلنت‌های کاشته شده در دهان در صورت مراقبت می‌توانند عمری بالغ بر ۸ تا ۱۰ سال داشته باشند و بیمار باید بعد از کاشت ایمپلنت بنا بر توصیه پزشک مراقبت‌های بیشتری انجام دهد.»

وی ادامه می‌دهد: «مهارت و آگاهی علمی شرط اصلی وارد شدن در هر درمانی است. چنانچه هرکدام از این مسائل از پزشک دور باشد، نباید به حیطه درمان، آن هم از نوع درمان‌های پیشرفته وارد شود. از طرف دیگر ترس مردم برای مراجعه جهت درمان ایمپلنت بی‌مورد است. با توجه به تکنولوژی‌های پیشرفته و تجهیز متخصصان کشور به علم روز دنیا، چنانچه به مراکز درمانی معتبری مراجعه شود، مشکلی برای بیمار ایجاد نمی‌شود.»

بازسازی جنینی استخوان فک با استفاده از سلول‌های بنیادی
وفا مشیرآبادی، عضو انجمن دندانپزشکان عمومی نیز می‌گوید: «زمانی که دندان از بین می رود، با تحلیل استخوان و از بین رفتن فک مواجه می‌شویم، به‌ویژه اگر بیشتر از چهار ماه از زمان کشیدن دندان گذشته باشد. بنابراین برای ایمپلنت نیاز به بازسازی استخوان به وجود می‌آید. برای اینکه بتوانیم، کارکرد دندانی خوبی توسط ایمپلنت به بیمار بدهیم، لازم است بستر مناسبی ایجاد شود که در گذشته با گرفت‌های وسیع استخوان که از طریق جراحی دردناک و وسیع انجام می‌شد، این کار صورت می‌گرفت. اما در حال حاضر با پتانسیل جنینی بدن بیمار که از دوره جنینی در بدن باقی مانده است، کمک گرفته می‌شود. به این صورت که استخوان با استفاده از سلول‌های بنیادی تحریک می‌شود، تا خود را بازسازی کند.»

مشیر آبادی ادامه می‌دهد: «برای تحریک استخوان فک علاوه بر سلول های بنیادی از روش های prp ،prgf،prf استفاده می‌شود تا به صورت هدفمند بتوان بازسازی فک را هدایت کرد. این روش‌ها در ایران استفاده می‌شود و در کنار آن نیز همچنان تحقیقات زیادی در دانشگاه علوم‌پزشکی در مورد آن در جریان است .»

مشیر آبادی می‌گوید: «به‌طور کلی جراحی ایمپلنت نسبت به علوم دیگر جراحی نوینی است، اما به سرعت در حال پیشرفت است. بازسازی جنینی با استفاده از سلول بنیادی، استفاده از لیزر، درمان دارویی پیشرفته، بازسازی وسیع توسط گرفت‌های استخوانی بسیار پیشرفت کرده و همچنین تحقیقات در مورد شکل ایمپلنت‌ها چگونگی ایمنی با سرعت جوش خوردگی بالا در حال انجام است.»

وی می‌گوید: « شایع ترین جراحی‌ها در ناحیه فک و صورت مربوط به ضربه‌ها (تروما) هستند و بعد از آنها، به ترتیب جراحی اختلالات مادرزادی ، و جراحی‌های درمانی تومورهای سرطانی و کیست‌ها قرار دارند.»

مشیر آبادی در مورد میزان جراحی‌های فک و صورت و ایمپلنت در ایران، می‌گوید: « اینکه چند درصد جراحی و در کدام منطقه کشور انجام می‌شود، بستگی به موقعیت جغرافیای آن منطقه دارد، در نواحی دور دست بیشتر ازدواج‌ها خانوادگی است و آنومالی‌های سر و صورت مانند شکاف کام و لب بیشتر دیده می‌شود و جراحی‌های ناحیه فک و صورت بیشتر برای رفع این بیماری‌ها صورت می‌گیرد. همچنین در نواحی جاده‌ای به علت آمار بالای تصادفات شکستگی سر و صورت بیشتر رخ می‌دهد و جراحی‌ها بیشتر مربوط به آن حوزه می‌شوند.»

دفعات بازدید : 113